Březen 2024

Komentované vycházky Prahou

Vycházky se konají při minimálním počtu 5 osob. Vstupenky se kupují předem na portále GoOut. Pokud není tento počet vstupenek prodán 24 hodin před konáním vycházky, tato se ruší. Máte-li tedy o vycházku máte zájem, nekupujte si, prosím, vstupenky na poslední chvíli. Prodej se řídí obchodními podmínkami této společnosti. Na místě se prodávají vstupenky pouze v případě, že není vycházka vyprodaná. Pokud pořadatel akci zruší, jsou vstupenky refundovány v plné výši. Stejně tak lze požádat o vrácení vstupného pokud pořadatel akci přesune na jiný termín. Jinak jsou zakoupené vstupenky nevratné.

Vycházky se konají za každého počasí.

Filmování a nahrávání průvodce během výkladu není povoleno. Stejně tak není možné tlumočit výklad průvodce do jiného jazyka, neboť to ruší ostatní účastníky vycházky. Chcete-li výklad v angličtině, italštině či němčině, můžete si u mne objednat soukromou vycházku. Děkuji, že respektujete tato pravidla.

1.3.pá:  Uličky a průchody Starého Města II.

Komentovaná vycházka Starým Městem během níž budeme zkoumat průchody, zastrčené uličky a skrytá zákoutí.
Tentokrát se zaměříme na oblast kolem Staroměstského náměstí, Ovocného trhu a Celetné ulice. Dozvíte se, kde byla první pražská výrobna čokolády, kam chodil Gustav Mahler cvičit na klavír či kde byl oblíbený podnik pražské galérky.

SRAZ: ve 17 hodin na Ovocném trhu před hlavním vchodem do Univerzity Karlovy (Ovocný trh 3)

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři / 70 Kč děti 6-15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/ulicky-a-pruchody-stareho-mesta-2-cast/szvtexw/

2.3.sobota:   Do Bubenče za podnikateli

Komentovaná vycházka bubenečskou vilovou čtvrtí.Do hledáčku si vezmeme především obchodníky, bankéře a podnikatele. Uvidíme velkolepé rezidence rozvětvených rodin Petschků a Bondyů. Dozvíte se, kde bydlel jeden z nejvýznamnějších prvorepublikových bankéřů. Připomeneme si zajímavé a často velmi pohnuté osudy i méně známých majitelů zdejších honosných vil.

SRAZ: v 14 hodin v ulici Dejvická u výstupu z metra Hradčanská - na prostranství u závor naproti restauraci Dejvická sokolovna (Dejvická 2)

Vycházka trvá cca 1,45 hodiny

VSTUPNÉ: 200 dospělí/ 150 Kč senioři a studenti / 70 Kč děti 6-15 let / děti do 6 let zdarma

Délka vycházky je cca 1,5 hodiny.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/do-bubence-za-podnikateli/szydiww/

3.3.neděle: Toulky Žižkovem

Komentovaná vycházka, jejíž součástí je i návštěva starého židovského hřbitova na Žižkově.

Společně se projdeme horní částí této svérázné pražské čtvrti a připomeneme si její historii. Dozvíte se, kam se chodívalo tančit, kde se scházela žižkovská mládež, jakou školu navštěvoval místní rodák Jaroslav Seifert a mnoho dalšího. Navštívíme také poněkud ukrytý židovský hřbitov.

SRAZ: ve 14 hodin u vchodu do kostela svatého Prokopa, Seifertova ulice, Praha -Žižkov

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti senioři / 70 Kč děti 6-15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/toulky-zizkovem/szmtexw/

6.3.st:  Anežský klášter aneb jak se žilo ve středověku

Komentovaná prohlídka gotického areálu Anežského kláštera. Seznámíte se s historií této pozoruhodné budovy, kterou po jejím založení obývaly hned dva řády: klarisky a minorité. Dozvíte se, kde zakladatelka tohoto kláštera, svatá Anežka Česká, přebývala a uvidíte místo, kde byla původně pohřbena. A nejen to. Řeč bude také o tom, jak vypadal život středověkého člověka.

SRAZ: v 17,15 hodin u vstupu do klášterních zahrad, ulice Na Františku 811/10 (před branou nad níž je socha svaté Anežky)

Délka prohlídky: 1,5 hodiny

Prohlídka nezahrnuje návštěvu a tedy ani vstupné do expozice NG. Ta se nachází v prvním patře a je v ní vystaveno středověké umění.

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři 65+ / 100 Kč děti 7-15 let / děti do 6 let zdarma.

VSTUPENKY: https://goout.net/cs/anezsky-klaster-aneb-jak-se-zilo-ve-stredoveku/szevayw/


9.3.so:  Barrandov - splněný sen jednoho podnikatele

Komentovaná vycházka barrandovskou vilovou čtvrtí.

Na začátku stál jeden podnikatelský nápad: vybudovat nové zahradní město. Tento plán by sám o sobě nemusel být nijak zvláštní, kdyby se jako místo oné budoucí zástavby nevybralo místo nehostinné a víceméně nepřístupné, situované na skalním ostrohu. V tomto kontextu se jevil onen nápad jako poněkud bláznivý. Jeho autor, Václav Maria Havel, se ale nenechal ničím odradit. A tak začala na náhorní planině Na Habrové postupně vyrůstat nová vilová čtvrť. A k ní ještě navíc přibyly filmové ateliéry a restaurace, jenž se již brzy po svém otevření stala vyhledávaným místem Pražanů. Na naší vycházce se dozvíte, s jakými problémy se tento projekt musel potýkal, kdo byli první obyvatelé této čtvrti či jak fungoval restaurační provoz na terasách.

SRAZ: ve 11 hodin na zastávce autobusu "Filmové ateliéry"

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři / 70 Kč děti 6-15 let / děti do 6 let zdarma

Vycházka trvá cca 2 hodiny

VSTUPENKYZDE: https://goout.net/cs/barrandov-splneny-sen-jednoho-podnikatele/szwtexw/

10.3.ne:   Prohlídka Židovského muzea

Komentovaná prohlídka objektů pražského Židovského muzea.

Navštívíme starý židovský hřbitov, Klausovou, Maiselovu, Pinkasovu a Španělskou synagogu a také síň pohřebního bratrstva. Chybět nebude ani prohlídka synagogy Staronové, která stále slouží svému účelu. Během prohlídky se seznámíme s historií těchto objektů a přiblížíme si nejrůznější tradice a zvyky židovské komunity. Uvidíte, kde odpočívá věhlasný rabbi Löw, prohlédete si působivý památník obětem holocaustu a vyslechnete některé legendy, spojené s těmito místy.

SRAZ: ve 13,30 hodin na náměstí Franze Kafky 24/3 před domem s pamětní deskou F.Kafky

Prohlídka trvá cca 2,5 hodiny

CENA PROHLÍDKY: 350 Kč

V této ceně není zahrnuto vstupné do muzea,to se bude hradit na místě a činí 500 Kč dospělí / 370 děti a studenti do 26 let. Muzeum neposkytuje seniorské slevy. Jste-li vlastníky Lítačky, budete mít 50% slevu na vstupném do muzea - budete tedy platit pouze 250 Kč.

Prohlídka je určena výhradně dospělým osobám, pro děti není vhodná. Mužům doporučuji vzít si pokrývky hlavy.

Maximální počet účastníků: 15 osob

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/prohlidka-zidovskeho-muzea/szutexw/

21.3.čt:  Uličky a průchody Starého Města I.

Komentovaná vycházka po Starém Městě díky níž účastníci objeví skryté průchody a zapomenuté uličky. Prozkoumají oblast mezi Betlémským náměstím, Karlovou ulicí a ulicí Melantrichovou. Dozví se, kde došlo k setkání Casanovy s Mozartem, kde žil známý astronom Johannes Kepler, či kde se tiskly oblíbené české noviny. Ukáží si také neobvyklou dopravní značku, zkamenělého chlapce a jeden půvabný dvoreček.

SRAZ: v 17,15 hodin u sochy Josefa Jungmanna, Jungmannovo náměstí, Praha 1

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři / 70 Kč děti 6-15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/ulicky-a-pruchody-stareho-mesta-1-cast/szgsrww/

27.3.st: Domovní znamení Starého Města

Komentovaná vycházka Starým Městem. Společně se projdeme křivolakými staroměstskými uličkami a soustředíme se přitom na nejrůznější domovní znamení. Uvidíte dům, ve kterém se vůbec poprvé v Praze tančilo tango či místa známá z jednoho slavného románu. Dozvíte se také, kam chodil tančit Jan Neruda, jaké lahůdky zpestřovaly stůl bohatým měšťanům a kde vzniklo první stálé kino. A s překvapením zjistíte, že předkové se leckdy potýkali se stejnými problémy jako lidé dnes. 

SRAZ: v 17,15 hodin na Uhelném trhu u kašny, Praha 1-Staré Město

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři / 70 Kč děti 6-15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/domovni-znameni-stareho-mesta/szvqlxw/

29.3.Velký pátek:   Jeruzalémská synagoga

Komentovaná prohlídka největší pražské synagogy. Přiblížíme si historii této pozoruhodné stavby a objasníme si některé židovské zvyky a tradice. Po společné prohlídce pak budete mít možnost prohlédnout si stálou expozici, mapující živod židovské komunity po druhé světové válce.

SRAZ: v 11 hodin před vchodem do synagogy, Jeruzalémská 7. Praha 1-Nové Město

Prohlídka trvá 1 hodinu.

VSTUPNˇÉ: dospělí včetně seniorů 320 Kč / děti a studenti 6-26 let 180 Kč

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/jeruzalemska-synagoga/sztqlxw/

29.3. Velký pátek:   Hanspaulka

Komentovaná vycházka známou vilovou čtvrtí.

Mluvit se bude nejen o architektuře ale také o lidských osudech. Vždyť jsou to právě lidé,kteří formují charakter té které čtvrti a ovlivňují její podobu. A na Hanspaulce rozhodně není o zajímavé lidské příběhy nouze. Mimo jiné si připomeneme slavnou prvorepublikovovou herečku Lídu Baarovou, jednoho velmi originálního architekta či významného představitele československého pojišťovnictví. Uvidíte také zámeček, který dal celé této oblasti jméno a několik dalších usedlostí.

SRAZ: ve 14,30 hodin na zastávce autobusu "U Matěje", směr z Hradčanské (bus 131)

Vycházka trvá cca 2 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři / 70 Kč děti 6-15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY:  https://goout.net/cs/hanspaulka/szytexw/