Srpen 2024

Komentované vycházky

Vycházky se konají při minimálním počtu 5 osob. Vstupenky se kupují předem na portále GoOut. Pokud není tento počet vstupenek prodán 24 hodin před konáním vycházky, tato se ruší. Máte-li tedy o vycházku máte zájem, nekupujte si, prosím, vstupenky na poslední chvíli. Prodej se řídí obchodními podmínkami této společnosti. Na místě se prodávají vstupenky pouze v případě, že není vycházka vyprodaná. Pokud pořadatel akci zruší, jsou vstupenky refundovány v plné výši. Stejně tak lze požádat o vrácení vstupného pokud pořadatel akci přesune na jiný termín. Jinak jsou zakoupené vstupenky nevratné.

Vycházky se konají za každého počasí.

Filmování a nahrávání průvodce během výkladu není povoleno. Stejně tak není možné tlumočit výklad průvodce do jiného jazyka, neboť to ruší ostatní účastníky vycházky. Chcete-li výklad v angličtině, italštině či němčině, můžete si u mne objednat soukromou vycházku. Děkuji, že respektujete tato pravidla.

1.8.čt: Zahradní čtvrť    Ořechovka

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce.Ta vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé solitérní vily. Stavělo se zde podle projektů Pavla Janáka, Ladislava Machoně či Otakara Novotného. Svůj domov zde měli i někteří známí umělci: malíři Emil Filla, Vincenc Beneš a Václav Špála, sochař Bohumil Kafka či medailér Otakar Španiel. Uvidíte ale též dům majitele známého pražského lahůdkářství či vilu obývanou za okupace jedním z neblaze proslulých nacistických zločinců.

SRAZ: v 18 hodin v parčíku u tramvajové zastávky "Ořechovka" (tramvaje 1 a 2)

Vycházka trvá asi 1,45 hodiny.

VSTUPNÉ: 200 Kč / děti do 15 let zdarma 

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/zahradni-ctvrt-orechovka/szohghx/

11.8.ne:   Nový židovský hřbitov

Komentovaná procházka Novým židovským hřbitovem.
Ukážeme si hroby nejzajímavějších osobností a povídat si budeme také o některých židovských pohřebních zvycích.Hřbitov byl založen roku 1890 a svému účelu slouží dodnes. Najdeme tady asi 27 tisíc náhrobků, mezi nimi i díla známých sochařů. Pohřbeni jsou zde spisovatelé Franz Kafka, Ota Pavel či Arnošt Lustig, básník Jiří Orten a také členové podnikatelských rodin Petschků, Waldesů či Bondyů.

SRAZ: ve 10,30 hodin před hlavním vstupem na hřbitov, Izraelská 1 - u stanice metra Želivského

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / děti do 15 let zdarma

Na hřbitov mohou muži pouze s pokrytou hlavou. K dispozici jsou pokrývky (kipy), doporučuji ale vzít si vlastní (čepice,klobouk,kapuce bundy). Vycházka bude trvat asi 1,45 hodiny.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/novy-zidovsky-hrbitov/szuhghx/

13.8.út:   Pasáže a průchody Nového Města

Komentovaná vycházka pasážemi v okolí Václavského náměstí.Zastavíme se a prohlédneme si jejich zajímavé architektonické detaily. Povídat si budeme o jejich historii a o lidech,kteří jsou s nimi spojeni. Dozvíte se, v kterém podniku obsluhovaly dívky v japonských kimonech, proč je na fasádě jednoho z domů ryba, kde se nacházely oblíbené lázně a mnoho dalšího.

SRAZ: v 18 hodin na Jungmannově náměstí u sochy Josefa Jungmanna, Praha 1

VSTUPNÉ: 200 Kč / děti do 15 let zdarma

Vycházka bude trvat asi 1,5 hodiny.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/pasaze-a-pruchody-noveho-mesta/szphghx/

20.8.út: Tajemství svatého Haštala

Komentovaná vycházka okolím kostela svatého Haštala.Zvláštní kolorit této kdysi chudinské čtvrti okouzlil v minulosti četné umělce a spisovatele. Snad i Jaroslava Foglara, který sem prý umístil děj svých Rychlých šípů. Svůj starobylý a tajuplný ráz si tato klidná část Starého Města zachovala dodnes. A co na účastníky této vycházky čeká? Dozvědí se, jak to vypadalo v jedné z prvních nemocnic, kdo byla tajemná kráska z jednoho známého obrazu, proč má jedno z domovních znamení nezvyklou barvu či jaká tajemství se skrývají za zdmi zdejšího kostela.

SRAZ:v 18 hodin před Španělskou synagogou, Vězeňská 1

VSTUPNÉ: 200 Kč / děti do 15 let zdarma

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny a končí v zahradách Anežského kláštera.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/tajemstvi-svateho-hastala/szqtfhx/

23.8.pá:Plečnik na Pražském hradě

Komentovaná vycházka areálem Pražského hradu a hradními zahradami, zaměřená na odkaz prvního československého prezidenta a jeho architekta. Účastníci vycházky uvidí oblíbenou prezidentovu vyhlídku v Jelením příkopu, unikátní Býčí schodiště a projdou se Jižními zahradami. Dozvědí se, jaké trable způsobilo jedno z Plečnikových děl, jak probíhal prezidentův běžný den a jak se na Hradě ocitli medvědi.

SRAZ: v 17,30 hod v Kanovnické ulici před kostelem sv.Jana Nepomuckého (nejbližší tram zastávka je Brusnice)

Vycházka trvá cca 1,45 hodiny a končí v Jižních zahradách Pražského hradu

VSTUPNÉ: 200 Kč / děti do 15 let zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/plecnik-na-prazskem-hrade/szrhghx/

24.8.so:Palácové zahrady na Malé Straně

Komentovaná prohlídka zahrad, jenž vznikly jako součást šlechtických paláců na Malé Straně.Její účastníci si nejprve prohlédnou půvabná zákoutí manýristické zahrady, přiléhající k paláci mocného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Dozvědí se, kteří umělci se podíleli na její výzdobě, co se zde odehrávalo a odhalí jedno tajemství. Poté je čeká návštěva unikátního komplexu, rozkládajícího se na jižním svahu pod Pražským hradem a zařazeného od roku 1992 na seznam světového dědictví UNESCO. Jde o zahradu Pálffyovskou, Malou Fürstenberskou, Kolowratskou a Ledeburskou. V těchto terasovitých barokních zahradách se nalézá řada drobných stavbiček, průchodů a schodišť a naskýtají se z nich nádherné výhledy na Prahu.

SRAZ: ve 10,30 hodin před vchodem do stanice metra A Malostranská

VSTUPNÉ: 350 Kč jednotné vstupné dospělí / 150 Kč děti a mládež 6-18 let. V ceně je vstupenka do zahrad.

Prohlídka bude trvat asi 1,45 hodiny. Vycházka není vhodná pro kočárky ani pro osoby, chodící špatně do schodů - těch je zde opravdu mnoho.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/palacove-zahrady-na-male-strane/szshghx/