Kdo jsem

Průvodkyně a nadšená obdivovatelka Prahy

Stát se průvodkyní jsem se rozhodla když mi bylo patnáct. Bylo to během účasti na autobusovém zájezdu do tehdy ještě západního Německa, Rakouska a Švýcarska. Byl to zájezd velmi dobrodružný, pořádaný pro členy tělovýchovných jednot a tomu odpovídalo i  skromné ubytování pod vlastním stanem. Psal se ovšem rok 1980, cesta na Západ byla malým zázrakem a člověk byl tudíž ochoten vydržet i nepohodlí. Mé nadšení z této cesty vyústilo v touhu stát se průvodkyní. Zdálo se mi, že je to jediná možnost jak si podobnou cestu zopakovat. Byla to samozřejmě dost naivní představa...

Od té doby uběhlo mnoho let, vystudovala jsem ekonomii, pracovala jsem na různých místech , mimo jiné i na Pražském hradě. Můj zájem o historii, architekturu a cizí jazyky ovšem nakonec převážil nad vším a tak jsem v roce 1992 po absolvování kurzu u Pražské informační služby složila průvodcovské zkoušky a od té doby pracuji jako profesionální průvodkyně po Praze a České republice. Provázím anglicky, německy, italsky a řecky mluvící návštěvníky. Jsem tak jednou z mála, kteří mohou říct, že je práce i jejich koníčkem.

Na myšlenku pořádat vycházky pro veřejnost mě přivedli moji známí. Neustále se dotazovali, zda by se nemohli připojit k mým prohlídkám s cizinci, což samozřejmě nebylo možné. Proto tedy v roce 2016 vznikl tento projekt vycházek po Praze. 

Vycházky si připravuji a průvodcuji  v drtivé většině sama, na několika akcích se mnou spolupracuje můj dlouholetý kolega a kamarád Karel Jirát. 

Na viděnou na některé z vycházek se těší

 Jana Neubergová

Kudyznudy.cz - tipy na výlet