Květen 2024

Komentované vycházky Prahou a okolím

Vycházky se konají při minimálním počtu 5 osob. Vstupenky se kupují předem na portále GoOut. Pokud není tento počet vstupenek prodán 24 hodin před konáním vycházky, tato se ruší. Máte-li tedy o vycházku máte zájem, nekupujte si, prosím, vstupenky na poslední chvíli. Prodej se řídí obchodními podmínkami této společnosti. Na místě se prodávají vstupenky pouze v případě, že není vycházka vyprodaná. Pokud pořadatel akci zruší, jsou vstupenky refundovány v plné výši. Stejně tak lze požádat o vrácení vstupného pokud pořadatel akci přesune na jiný termín. Jinak jsou zakoupené vstupenky nevratné.

Vycházky se konají za každého počasí.

Filmování a nahrávání průvodce během výkladu není povoleno. Stejně tak není možné tlumočit výklad průvodce do jiného jazyka, neboť to ruší ostatní účastníky vycházky. Chcete-li výklad v angličtině, italštině či němčině, můžete si u mne objednat soukromou vycházku. Děkuji, že respektujete tato pravidla.

1.5.so:   Plečnik na  Pražském hradě

Komentovaná vycházka areálem Pražského hradu a hradními zahradami, zaměřená na odkaz prvního československého prezidenta a jeho architekta. Účastníci vycházky uvidí oblíbenou prezidentovu vyhlídku v Jelením příkopu, unikátní Býčí schodiště a projdou se Jižními zahradami. Dozvědí se, jaké trable způsobilo jedno z Plečnikových děl, jak probíhal prezidentův běžný den a jak se na Hradě ocitli medvědi.

SRAZ: v 10,30 hod v Kanovnické ulici před kostelem sv.Jana Nepomuckého (nejbližší tram zastávka je Brusnice)

Vycházka trvá cca 1,45 hodiny a končí v Jižních zahradách Pražského hradu 

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři / 50 Kč děti 6-15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/plecnik-na-prazskem-hrade/szijwbx/

4.5.so:   Letní vily   Pražanů: Dobřichovice

Komentovaná vycházka s průvodcem. Tentokrát se vydáme za hranice hlavního města a prohlédneme si vilovou čtvrť Brunšov, ležící na zalesněné stráni mezi Dobřichovicemi a Všenory.První vily zde začaly vznikat již v 80.letech .století a najdeme mezi nimi i díla známých architektů Osvalda Polívky či Kamila Hilberta. Mezi stavebníky najdeme lékaře, advokáty, poslance, továrníky ale také jednoho vynálezce.

SRAZ: ve 14,30 hodin na nádraží Dobřichovice - u podchodu vedle vjezdu na parkoviště.

Vycházka trvá cca 1,45 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 70 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/letni-vily-prazanu-dobrichovice/szdhtbx/

10.5.pá: Na Olšany za zajímavými osobnostmi I.

Komentovaná vycházka nejstarší částí Olšanských hřbitovů.Nedávno uvedený seriál o Boženě Němcové na chvíli alespoň přeneseně oživil některé osobnosti 19. století. Jejich osudy ovšem nastínil jen letmo či vůbec. A to je velká škoda. Mnozí z nich prožili velmi zajímavé životy. Národní obrození totiž rozhodně nebyla žádná nuda. O tom se také přesvědčí účastníci této vycházky. Představeni budou především lidé z okruhu přátel Boženy Němcové a její současníci.

SRAZ: v 16,45 hodin - Olšanské hřbitovy, u vchodu na oddělení IV, naproti služebně Městské policie (nejbližší vchod od OC Flora, nikoliv ten hlavní)

Délka vycházky: cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí/ 150 Kč studenti a senioři /70 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/na-olsany-za-zajimavymi-osobnostmi-i-cast/szaudcx/

11.5.so:   Letní vily Pražanů: Roztoky

Komentovaná vycházka nejstarší vilovou čtvrtí v okolí Prahy - roztockým Tichým údolím.
První vily začaly vznikat v okolí oblíbené výletní restaurace Maxmiliánka v polovině 19.století. Jejich majitelé patřily většinou k vyšší střední třídě. Řada z nich byla židovského původu, což později neblaze ovlivnilo osudy jejich rodin.
Jedním z nejznámějších obyvatel Roztok byl významný politik a národohospodář Albín Bráf, zeť F.L.Riegra. Jen pár kroků od jeho domů stojí budova bývalého mlýna. Ten si zakoupil pro letní pobyty rodiny politik a právník František Augustin Brauner. Jeho dcera, malířka Zdenka Braunerová, si na zahradě rodinné usedlosti nechala postavit ateliér a často si sem zvala své přátele. Příběhy těchto a mnoha dalších zajímavých obyvatel budou tématem této vycházky.

SRAZ: v 10,15 hodin před budovou vlakového nádraží Roztoky u Prahy

Vycházka trvá cca 2 hodiny.

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři 65+ a studenti / 70 Kč děti 7 - 15 let

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/letni-vily-prazanu-roztoky/szwjwbx/

16.5.čt: Pražské módní salony

Komentovaná vycházka centrem města, mapující historii módních salonů první republiky.Její účastníci se vydají po stopách vyhlášených krejčovských závodů, modelových domů a oblíbených obchodů. Připomenou si osudy známých i méně známých osobností prvorepublikového módního světa. Dozvědí se, co se tehdy nosilo, jak vypadala garderoba prvorepublikové dámy a jak se od sebe liší jednotlivé druhy tehdy velmi oblíbeného hedvábí.

SRAZ: ve 17 hodin náměstí Václava Havla, u památníků červené srdce

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 70 Kč děti 7-15 let/ děti do 6 let včetně zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/prazske-modni-salony/szkjwbx/

19.5.ne:  Vycházka malebnou Zbraslaví

Komentovaná vycházka malebnou Zbraslaví.Zbraslav je dnes jednou z městských částí Prahy, stále si ale zachovává svůj starosvětský ráz kdysi velmi oblíbeného prvorepublikového letoviska. Městečku dominuje bývalý cisterciácký klášter Aula Regia založený ve 13.století Václavem II. mimo jiné jako pohřebiště vládnoucího rodu. Účastníci této vycházky se projdou zámeckým parkem, vystoupají k románskému kostelu svatého Havla a uvidí nejzajímavější stavby v okolí náměstí, včetně několika vil. Dozvědí se, kde žil známý nakladatel Jan Otto či spisovatel Vladislav Vančura. Ten zde napsal svůj slavný román Rozmarné léto. Inspirací se mu staly návštěvy zbraslavských říčních lázní, v nichž vládl pevnou rukou plovárenský mistr Antonín Šůra. I o něm a dalších zajímavých osobnostech bude řeč.

SRAZ: ve 14 hodin Zbraslavské náměstí před Infocentrem (zastávka autobusu MHD, autobus jezdí ze Smíchovského nádraží)

Vycházka trvá cca 2 hodiny a vede kopcovitým terénem.

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři 65+ / 70 Kč děti 7 - 15 let / děti do 6 let včetně zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/vychazka-malebnou-zbraslavi/szvtdcx/

23.5.čt:   Na hradčanských baštách

Komentovaná vycházka po bývalých hradčanských baštách. Na místech, kde se kdysi nacházely bastiony z doby Marie Terezie začaly od počátku dvacátého století vznikat pozoruhodné řadové domky a vily. Toto malé sídliště v zeleni bylo inspirováno anglickým hnutím zahradních měst a šlo vůbec o první podobný projekt u nás. Mezi autory zdejších staveb najdeme mnohá zvučná jména. Stavěl zde Josef Gočár, Emil Králíček, vlastní dům si tu vybudoval architekt Rudolf Stockar. Vycházka bude zakončena u Hanavského pavilonu, kde se její účastníci budou moci potěšit nádherným výhledem na Prahu.

SRAZ: v 17 hodin na tramvajové zastávce "Královský letohrádek"

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři 65+ / 70 Kč děti 7 - 15 let / děti do 6 let včetně zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/na-hradcanskych-bastach/szxtdcx/

25.5.so: Letní vily Pražanů:   Černošice

Komentovaná vycházka vilovou částí Černošic.Od konce 19. století si dobře situovaní Pražané budovali v blízkosti hlavního města své letní rezidence. Jedním z oblíbených letovisek byly i Černošice, nacházející se v malebném údolí řeky Berounky. Mezi autory zdejších vil jsou jak jména nepříliš známých stavitelů, tak i jména renomovaných architektů jakými byli František Roith, Jan Kotěra, Osvald Polívka či Karel Stráník. Vilku zde měla například herečka Andula Sedláčková, ředitel Královédvorských železáren či objevitel krevních skupin Jan Janský.

SRAZ: nádraží Černošice na perónu, na který přijíždí vlak od Prahy (v jeho kryté části) - linka S7 je součástí PID a vyjíždí z Hlavního nádraží přes Smíchovské nádraží každou půl hodinu

Vycházka trvá cca 2 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři / 70 Kč děti 7-15 let /děti do 6 let včetně zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/letni-vily-prazanu-cernosice/sznjwbx/

29.5.st: Jak povstaly a rostly Královské Vinohrady

Komentovaná vycházka po pražských Vinohradech.Přiblížíme si historii vzniku této noblesní čtvrti a představíme její významné osobnosti.Soustředíme se na okolí hlavního vinohradského náměstí - dnešního Náměstí Míru a naše putování zakončíme na náměstí Tylově. Dozvíte se, podle jakých pravidel se zde v 19.století stavělo a s jakými problémy se muselo, tehdy ještě samostatné město, potýkat. Povíme si také, kam se chodily nakupovat čerstvé potraviny, kde probíhal čilý kavárenský život nebo kde se nacházela největší pražská synagoga.

SRAZ: ve 17,15 hodin na náměstí Míru před vchodem do kostela svaté Ludmily

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři / 70 Kč děti 7-15 let / děti do 6 let  včetně zdarma

Vycházka trvá asi 1,5 hodiny

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/jak-povstaly-a-rostly-kralovske-vinohrady/szytdcx/

31.5.pá: Na Olšany za zajímavými osobnostmi   II.

Komentovaná vycházka Olšanskými hřbitovy.Druhý díl této vycházky se zaměřuje především na známé či méně známé osobnosti z období přelomu 19. a 20.století. Účastníci vycházky se tak například seznámí s tragickým osudem jednoho nenápadného hrdiny či s příběhem nenaplněné lásky známého básníka. Připomenou si komplikovanou osobnost slavného malíře, zavzpomínají na oblíbené herce a prohlédnou si nevšední sochařská díla.

SRAZ: v 16,45 hodin u hlavního vchodu na Olšanské hřbitovy,vedle budovy Infocentra

Délka vycházky: cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí/ 150 Kč studenti a senioři /70 Kč děti 7-15 let / děti do 6 let včetně zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/na-olsany-za-zajimavymi-osobnostmi-ii-cast/szcudcx/