Výlety a speciální akce


26.3. sobota : Operace Anthropoid

Akce, mapující průběh atentátu na Reinharda Heydricha a události s ním související. Je koncipovaná jako autobusový zájezd s odjezdem z Prahy a bude trvat cca 4 hodiny.

Její účastníci se nejprve vydají kousek za Prahu, do Panenských Břežan. Zde společně s průvodcem navštíví Památník národního útlaku a odboje. Ten je umístěn v nově zrekonstruovaném zámečku, který v době nacistické okupace obýval Karl Hermann Frank. Jen o kousek odsud se nachází tzv. Dolní zámek, do nějž se na jaře roku 1942 přestěhoval se svou rodinou zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Zde také 27. května téhož roku začíná jeho poslední cesta do Prahy. Účastníci se po prohlídce expozice vydají zpět do Prahy. Nejprve zastaví se v tzv. Heydrichově zatáčce - tedy v místě atentátu. Zlatým hřebem celé akce bude prohlídka krypty kostela svatého Cyrila a Metoděje, v níž celý příběh statečných parašutistů dramaticky vrcholí. Průvodci Jana Neubergová a Karel Jirát, kteří budou účastníky provázet, se dlouhodobě specializují na vzdělávací programy, týkající se problematiky druhé světové války a holocaustu. Průvodcovský výklad bude doplněn citací z knih a vzpomínek pamětníků a obrazovým materiálem.

Akce se koná u příležitosti 80.výročí této významné události.

ODJEZD z Prahy : v 9 hodin

KONEC akce: kolem 13 hodiny v Resslově ulici

CENA: 750 Kč dospělí  / 450 Kč děti a studenti. V ceně je  zahrnuta přepravu moderním klimatizovaným autobusem, audio přístroj pro každého účastníka, vstupné do muzea v Panenský Břežanech a průvodcovský výklad

VSTUPENKY lze zakoupit na GoOut: https://goout.net/cs/operace-anthropoid/szuoqos/


10.4. Brno židovské - VYPRODÁNO

Celodenní prohlídka Brna zaměřená na památky spojené s místní židovskou komunitou. Navštívíme největší moravský židovský hřbitov a slavnou vilu Tugendhat.

Nejprve se z místa našeho srazu, hlavního nádraží, vydáme do brněnské čtvrti Židenice. Zde se rozkládá vůbec největším židovský hřbitov na Moravě a ve Slezsku, založený roku 1852 a používaný dodnes. Najdeme zde hroby mnohých významných osobností z řad podnikatelů, bankéřů, umělců či učenců. Místo posledního odpočinku zde nalezl mimo jiné i herec Hugo Haas či jeden z nejvýznamnějších zemských rabínů Richard Feder. 

Po prohlídce hřbitova se přesuneme do historického centra, kde si po krátké vycházce uděláme přestávku na oběd.

Poté se vydáme do nedalekých Černých Polí. Projdeme se kolem vily Löw Beer, patřící jednomu z nejvýznamnějších textilních podnikatelů na Moravě a přiblížíme si osudy této rodiny. Nakonec vystoupáme do horní části pozemku této vily, kde stojí klenot brněnské architektury - slavná vila Tugendhat. Její interiéry si prohlédneme v rámci komentované prohlídky.

Po návštěvě vily Tugendhat se vydáme tramvají zpět k hlavnímu nádraží, kde náš společný program kolem 17,30 hodiny končí.

Do Brna se každý dopravuje individuálně. Lze například použít vlak Regiojet RJ 1041 v Prahy hl.n. v 6,38 hodin (v 9,46 hodin příjezd do Brna) nebo bus Regiojet vyjíždějící v 7,00 hodin z Prahy-Florence (příjezd do Brna k hotelu Grand je v 9,30 hodin)

SRAZ: před budovou hlavního nádraží Brno (bude upřesněno) v 10,15 hodin (v případě zpoždění vlaku počkáme)

CENA: 850 dospělí / 700 Kč senioři a studenti. V této ceně je zahrnuta vstupenka na 90minutovou prohlídku ve vile Tugendhat a celodenní jízdenka na MHD

Platbu je třeba zaslat předem na bankovní účet: 112431577/0300, a to do deseti dní od potvrzení rezervace. Uzávěrka přihlášek je 20.3.2022

Kapacita prohlídky je 16 osob.

AKCE JE VYPRODANÁ


23.4. sobota: České Budějovice známé neznámé

Komentovaná prohlídka historického centra Českých Budějovic.

Projdeme se městem a navštívíme dvě významné, přesto málo známé, památky: kostel Panny Marie Růžencové, pyšnící se unikátní výzdobou ve stylu beuronské školy a klášterní kostel Obětování Panny Marie, jehož interiér ukrývá cenné gotické fresky.

Nejprve se vydáme ke kostely Panny Marie Růžencové, jenž patří kongregaci Nejsvětějšího srdce Páně, také známé jako petrini. Tento na první pohled nenápadný svatostánek skrývá ve svých zdech unikátní výzdobu ve stylu tzv. beuronské školy. Jde o velmi originální umělecký směr, jenž se zrodil v 19.století ve stejnojmenném benediktinském opatství. U nás máme jen několik málo památek této umělecké školy - v Praze je to například klášter svatého Gabriela na Smíchově. 

Po návštěvě kostela, jímž nás provede bratr Matouš, povedou naše kroky na historické náměstí Přemysla Otakara II. Zde si uděláme přestávku na oběd.

Odpoledne nás pak čeká vycházka městem a návštěva interiérů kostela Obětování Panny Marie. Ten je součástí bývalého kláštera dominikánů. Interiér tohoto chrámu skrývá cenné gotické fresky Ty byly i s přilehlým ambitem kláštera před pár lety restaurovány a zpřístupněny návštěvníkům.

Společný program skončí kolem 16,30 hodiny.

SRAZ: v 10,30 na hlavním nádraží v Českých Budějovicích (bude upřesněno)

K dopravě je nejvhodnější použít vlak Jižní express IC 531 s odjezdem z Prahy, hl.n. v 8,04 (příjezd do Č.Budějovic je v 10,02). Na zpáteční cestu lze opět využít Jižní expres EC 334 odjíždějící z Českých Budějovic v 17,57 hodin (příjezd do Prahy je v 19,57 hodin).

VSTUPNÉ: jednotné vstupné dospělí 450 Kč / 150 Kč děti 6-15 let. V ceně je zahrnuto vstupné do obou kostelů.

Platbu je třeba zaslat předem na bankovní účet: 112431577/0300, a to do deseti dní od potvrzení rezervace. 

Přihlášky na : info@prazsketoulky.cz