Únor 2018
Sem vložte podnadpis

Vycházky se konají za každého počasí.

Minimální počet účastníků je 10. V případě, že se tato kapacita nenaplní si pořadatel vyhrazuje právo vycházku zrušit. O jejím zrušení budou účastníci informování den většinou den předem.

Na vycházky je třeba se přihlásit emailem na info@prazsketoulky.cz nebo pomocí kontaktního formuláře.

Vstupné na vycházky se platí na místě a pokud není uvedeno jinak činí 100 Kč dospělí a 70 Kč senioři a studenti, děti mají vstup zdarma. V případě, že během vycházky navštívíme objekt, kde se navíc platí vstupné je cena vycházky ve většině případů o tuto částku již navýšena. Pokud jste vlastníky dárkového voucheru a vycházka zahrnuje i vstupné do objektu, je toto nutné doplatit.

3.2. sobota: Ořechovka

Ořechovka platí dnes za prestižní a drahou čtvrť. Původně tomu ale tak být nemělo. Její vznik byl inspirován anglickém hnutím zahradních měst, jehož cílem bylo zajistit pohodlné, účelné bydlení v zeleni, dostupné nejširším vrstvám. Na střešovickém kopci tak postupně ve dvacátých letech 20.století začaly vyrůstat řadové domky určené především úředníkům nově vzniklých ministerstev. Ty pak byly doplňovány individuálními vilami. Bydlení uprostřed zeleně si brzy oblíbila celá řada umělců. I o nich si budeme během naší procházky povídat. Uvidíme,kde vznikala jezdecká socha Jana Žižky, kde tvořil svá kubistická díla Emil Filla a kdy bydlel majitel známého pražského lahůdkářství.

Začátek v 11 hodin na zastávce tramvaje "Ořechovka" směrem z města, v malém parčíku (tramvaje číslo 1, 2 )

Délka vycházky: cca 1,5 hodiny

Vstupné: 100 Kč dospělí / 70 Kč senioři, studenti

Přihlášky zde: Kontakt

4.2. neděle: Vyšehradská bazilika

Bazilika svatého Petra a Pavla patří mezi nejvýznamnější církevní památky Prahy. Současná podoba chrámu je výsledkem novogotické přestavby provedené Josefem Mockerem v letech 1885-1887. Vnitřní výzdoba kostela je poněkud nezvyklá - na místo strohé novogotiky zde najdeme barevné secesní malby a vitráže. Během naší návštěvy tento zajímavý interiér podrobně prozkoumáme. Povíme si také o historii vyšehradské kapituly a prohlédneme si zdejší klenotnici.

Začátek: ve 14,30 hodin před vchodem do baziliky

Délka vycházky: cca 1 hodina 

Vstupné: 150 Kč dospělí / 100 Kč senioři a studenti již zahrnuje vstup do kostela

Přihlášky zde: Kontakt

10.2. sobota: Strahovská knihovna

Strahovská knihovna patří zcela určitě k nejkrásnějším evropským klášterním knihovnám. Její dva barokní sály - Filozofický a Teologický prošly v uplynulých letech nákladnou rekonstrukcí, během které byly také nádherně zrestaurovány nástropní fresky. Běžný návštěvník ovšem může do sálů pouze nahlédnout z chodby. My budeme mít příležitost do obou sálů vstoupit a zblízka obdivovat jejich navrácenou barokní krásu.

Začátek: v 11 hodin na nádvoří Strahovského kláštera před vchodem do knihovny (přijďte prosím včas)

Délka prohlídky je cca 1 hodina.

Vstupné: 300 Kč dospělí / 250 Kč senioři a studenti zahrnuje již vstupné do knihovny a povolení fotografovat 

Přihlášky zde:  Kontakt


11.2. neděle: Staronová synagoga - obsazeno

Projdeme se bývalým židovským ghettem a navštívíme nejstarší pražskou židovskou památku - Staronovou synagogou. Byla zbudována ve 13.století a více než 700 let ji jako svou hlavní synagogu užívá pražská židovská obec. Podle pověsti jsou na její půdě uloženy pozůstatky Golema, kterého jeho tvůrce Rabi Löw vytvořil na ochranu židovského ghetta. Tuto a několik dalších pověstí si během návštěvy připomeneme. Osvětlíme si také funkci synagogy a přiblížíme některé židovské tradice.

Počet míst na tuto vycházku je omezen. Délka vycházky je cca 1,5 hodiny,

Začátek ve 14 hodin na prostranství před hotelem Intercontinental na konci Pařížské ulice (u stožárů s vlajkami)

Vstupné: 300 Kč dospělí/ 270 Kč senioři/ 200 Kč studenti a děti od 6 let zahrnuje vstup do synagogy

KAPACITA TÉTO VYCHÁZKY JE JIŽ NAPLNĚNA

17.2. sobota: Klášter svatého Gabriela - zrušeno

Tentokrát povede naše cesta na Smíchov. Zde, na jižním úpatí Petřína stojí poněkud tajemně působící mohutná stavba - klášter svatého Gabriela. Založily jej roku 1888 benediktinky beuronské kongregace, které zde působily až do roku 1919. Poté byl klášter prodán československému ministerstvu pošt a telekomunikací. V současné době je objekt na prodej. Za novorománskou fasádou kostela Zvěstování Panny Marie se skrývá pozoruhodný interiér vytvořený umělci tzv. beuronské školy. Tento historizující umělecký sloh,založený německými benediktiny se mimo jiné inspiroval uměním starověkého Egypta a uplatnil se především při výzdobě církevních staveb. Kostelem nás provede znalkyně tohoto specifického slohu paní Monica Bubna-Litic, předsedkyně Spolku přátel beuronského umění.

Vycházka je z důvodu nemoci zrušena.

25.2. neděle: Karlův most I.

V zimě je v Praze méně turistů a toho je třeba využít. Vydáme se na procházku po nejstarším pražském mostě. Povídat si budeme o jeho historii, o umělcích, s ním svázaných a nezapomeneme ani na mnohdy dobrodružné osudy svatých, jejichž sochy k mostu neodmyslitelně patří. Pokusíme se také prozkoumat bezprostřední okolí mostu a to na obou březích. A protože most je opravdu dlouhý a soch na něm je nepočítaně, rozdělíme si tuto prohlídku na dvě část. Druhá část bude následovat první březnovou neděli.

Začátek v 11 hodin na Maltézském náměstí před restaurací U Malířů (Maltézské nám.11, nedaleko sochy sv.Jana Křtitele)

Délka vycházky 1 - 1,5 hodiny

Vstupné: 100 Kč dospělí/ 70 Kč senioři, studenti

Přihlášky zde : Kontakt