Říjen 2022

Komentované vycházky Prahou a okolím

Vycházky se konají při minimálním počtu 5 osob. Vstupenky se kupují předem na portále GoOut. Pokud není tento počet vstupenek prodán 24 hodin před konáním vycházky, tato se ruší. Máte-li tedy o vycházku máte zájem, nekupujte si, prosím, vstupenky na poslední chvíli.
Prodej se řídí obchodními podmínkami této společnosti. Na místě se prodávají vstupenky pouze v případě, že není vycházka vyprodaná. Pokud pořadatel akci zruší, jsou vstupenky refundovány v plné výši. Stejně tak lze požádat o vrácení vstupného pokud pořadatel akci přesune na jiný termín. Jinak jsou zakoupené vstupenky nevratné.

Vycházky se konají za každého počasí.

Filmování a nahrávání průvodce během výkladu není povoleno.

8.10. so:  Strahovská  knihovna

Komentovaná prohlídka nádherných interiérů Strahovské knihovny. Budeme mít jedinečnou možnost prohlédnout si beze spěchu oba barokní sály - Filozofický a Teologický a prozkoumat jejich nádhernou freskovou výzdobu. Nezůstaneme na chodbě a nebudeme do sálů jen nahlížet tak jako většina běžných návštěvníků. Vstoupíme dovnitř a budeme také moci vše zblízka fotografovat. Vstup do interiérů je zajištěn jen pro naši skupinu. V obou sálech je dochované historické vybavení včetně knih a zdobí je dech beroucí barokní štuky a fresky. Ne náhodou byla strahovská knihovna zařazena mezi 10 nejkrásnějších knihoven světa.

SRAZ: v 13,45 hodin na nádvoří Strahovského kláštera před vchodem do knihovny - žlutá budova na pravé straně nádvoří před kostelem. Přijďte, prosím, včas. S ohledem na provoz knihovny nelze čekat na opozdilé účastníky akce.

VSTUPNÉ: 500 Kč dospělí / 350 Kč děti a mládež 13-18 let / 170 Kč děti 7-12 let. V této ceně je již obsaženo vstupné na speciální prohlídku knihovny. Prohlídka trvá cca 1 hodinu.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/strahovska-knihovna/szfwvfu/

8.10. so: Z Hládkova kolem   hradeb na  Ořechovku

Trasa této komentované vycházky nejprve zavede její účastníky k pozůstatkům hradčanského opevnění, k místům, kde se kdysi nacházel dělostřelecký hřbitov. Poté se bude pokračovat na východní okraj vilové čtvrti Ořechovka.

Právě zde lze najít celou řadu honosných rezidencí, postavených kdysi pro bohatou, vesměs podnikatelskou, klientelu. Dozvíte se, jak neobvykle bydlel majitel prosperující továrny na kůže, kdo byl šílený hedvábník a co jej spojuje s Ořechovkou, kde bylo za války sídlo významného nacistického úřadu či kterou vilu si za svůj domov zvolil prezident Václav Havel. Připomeneme si také jednu z nejstatečnějších postav protinacistického odboje - štábního kapitána Václava Morávka, jednoho z legendárních "Tří králů".

SRAZ: v 15,30 hodin na zastávce tramvaje 22 "Pohořelec" u pomníku astronomů, Praha 1 - Hradčany

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/z-hladkova-kolem-hradeb-na-orechovku/szhwvfu/

9.10.ne : Na Olšany za zajímavými osobnostmi

Komentovaná vycházka nejstarší částí Olšanských hřbitovů.

Nedávno uvedený seriál o Boženě Němcové na chvíli alespoň přeneseně oživil některé osobnosti 19. století. Jejich osudy ovšem nastínil jen letmo či vůbec. A to je velká škoda. Mnozí z nich prožili velmi zajímavé životy. Národní obrození totiž rozhodně nebyla žádná nuda. O tom se také přesvědčí účastníci této vycházky. Představeni budou především lidé z okruhu přátel Boženy Němcové a její současníci.

SRAZ: ve 14 hodin, Olšanské hřbitovy, u vchodu na oddělení IV, naproti služebně Městské policie (je to nejbližší vchod od OC Flora - nikoliv hlavní vchod)

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/na-olsany-za-zajimavymi-osobnostmi/sziwvfu/

22.10.so: Za noblesní architekturou Vršovic

Komentovaná vycházka Vršovicemi.

Pod pojmem noblesní pražská čtvrť si asi v první řadě každý vybaví Vinohrady. Nedaleké Vršovice stojí tak trochu v jejich stínu, přitom ale i zde najde vnímavý kolemjdoucí celou řadu pozoruhodných architektonických skvostů z přelomu 19. a 20. století. Některé z nich uvidí účastníci této vycházky. Mimo to se ještě dozvědí, kde se choval bourec morušový, jak mohl také vypadat jeden z místních kostelů, kam se chodili Pražané bavit, jak to bylo s vršovický hřbitovem a mnoho dalšího.

SRAZ: ve 14,30 hod na zastávce tramvaje Čechovo náměstí, směr z centra , Praha 10 (tram 22)

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí/ 150 Kč studenti a senioři / 50 Kč děti 7-15 let

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/za-noblesni-architekturou-vrsovic/szmwvfu/

23.10.ne: Židovské ghetto s prohlídkou Staronové synagogy

Komentovaná vycházka bývalou židovskou čtvrtí, dnešním Josefovem spojená s prohlídkou interiérů Staronové synagogy.

Dozvíte se, jak vypadal život v této kdysi velmi osobité části města a projdou se místy, kudy chodil slavný rabbi Löw. Mluvit se bude o historii pražské židovské komunity, o židovských zvycích a tradicích a chybět nebude ani několik legend. Zlatým hřebem pak bude návštěva Staronové synagoga. Ta patří k nejstarším evropských synagogám a svému účelu slouží dodnes

SRAZ: ve 14,30 hodin na Mariánském náměstí 2, před vchodem do Magistrátu hl. m. Prahy, Praha 1-Staré Město

VSTUPNÉ: 390 Kč jednotné vstupné dospělí, včetně seniorů / 220 Kč děti a studenti 6-26 let. Vstupenka do synagogy je zahrnuta v této ceně.

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/zidovske-ghetto-s-prohlidkou-staronove-synagogy/sznwvfu/