Prosinec 2022

Komentované vycházky

Vycházky se konají při minimálním počtu 5 osob. Vstupenky se kupují předem na portále GoOut. Pokud není tento počet vstupenek prodán 24 hodin před konáním vycházky, tato se ruší. Máte-li tedy o vycházku máte zájem, nekupujte si, prosím, vstupenky na poslední chvíli.Prodej se řídí obchodními podmínkami této společnosti. Na místě se prodávají vstupenky pouze v případě, že není vycházka vyprodaná. Pokud pořadatel akci zruší, jsou vstupenky refundovány v plné výši. Stejně tak lze požádat o vrácení vstupného pokud pořadatel akci přesune na jiný termín. Jinak jsou zakoupené vstupenky nevratné.

Vycházky se konají za každého počasí.

Filmování a nahrávání průvodce během výkladu není povoleno.

 10.12.sobota + 18.12.neděle: Lobkowiczký palác 

Komentovaná prohlídka soukromého muzea rodiny Lobkowiczů v jejich paláci na Pražském hradě.

Tento palác patřil původně významnému moravskému rodu Pernštejnů, jehož neznámějším členem byl Vratislav, zvaný Nádherný. O jeho době si budeme také povídat. Dozvíte se, jak probíhaly renesanční hostiny, co se nosilo za módu a jak se šlechta bavila.

Nevynecháme ani osudy dalších majitelů, Lobkowiczů. Ti patřila po staletí mezi významné mecenáše a sběratele umění. Jejich palácové sbírky zahrnují vojenské a lovecké zbraně, porcelán, historické hudební nástroje a hudebniny. Rozsáhlá je kolekce obrazů, kde kromě portrétů panovníků či členů rodiny uvidí účastníci obrazy italského malíře Canaletta, Velasquézův portrét španělské infantky a také obraz přímo ikonický: Senoseč od Pietera Brueghela staršího. 

SRAZ: v Jiřské 3, před vchodem do Muzea Lobkowicz, Pražský hrad (nejbližší vstup do Hrad je od Starých zámeckých schodů). Berte v potaz  policejní kontroly u vstupu do Hradu a dejte si dostatečnou časovou rezervu.

VSTUPNÉ: 350 Kč dospělí / 300 Kč senioři / 250 Kč studenti do 26 let / 150 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY ZDE:

10.12.sobota v 11 hodin - VYPRODÁNO

18.12.neděle v 11 hodin : https://goout.net/cs/lobkowiczky-palac/szwhksu/

Prohlídka trvá cca 1,5 hodiny

10.12.sobota: Strahovská  knihovna VYPRODÁNO 

Komentovaná prohlídka nádherných interiérů Strahovské knihovny. Budeme mít jedinečnou možnost prohlédnout si beze spěchu oba barokní sály - Filozofický a Teologický a prozkoumat jejich nádhernou freskovou výzdobu. Nezůstaneme na chodbě a nebudeme do sálů jen nahlížet tak jako většina běžných návštěvníků. Vstoupíme dovnitř a budeme také moci vše zblízka fotografovat. Vstup do interiérů je zajištěn jen pro naši skupinu. V obou sálech je dochované historické vybavení včetně knih a zdobí je dech beroucí barokní štuky a fresky. Ne náhodou byla strahovská knihovna zařazena mezi 10 nejkrásnějších knihoven světa.

SRAZ: v 13,45 hodin na nádvoří Strahovského kláštera před vchodem do knihovny - žlutá budova na pravé straně nádvoří před kostelem. Přijďte, prosím, včas. S ohledem na provoz knihovny nelze čekat na opozdilé účastníky akce.

VSTUPNÉ: 500 Kč dospělí / 350 Kč děti a mládež 13-18 let / 170 Kč děti 7-12 let. V této ceně je již obsaženo vstupné na soukromou prohlídku knihovny.

 Prohlídka trvá cca 1 hodinu.

VSTUPENKY jsou vyprodané

11.12.neděle: Jeruzalémská synagoga

Komentovaná prohlídka Jeruzalémské synagogy.

Povídat si budeme o historii této pozoruhodné stavby, o životě židovské komunity ve 20.století a přiblížíme si také některé židovské zvyky a tradice.

SRAZ: v 11 hodin před vstupem do synagogy, Jeruzalémská 7.

VSTUPNÉ: jednotné vstupné dospělí 280 Kč / děti a studenti 6-26 let 150 Kč . V ceně je zahrnuta vstupenka do synagogy.

Prohlídka bude trvat cca hodinu a poté si můžete prohlédnout stálou expozici dokumentující situaci židovské obce po roce 1945.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/jeruzalemska-synagoga/szgrfqu/

11.12.ne + 14.1. so: Bílkova vila a její okolí 

Komentovaná prohlídka hradčanské vily sochaře Františka Bílka spojená s krátkou procházkou v jejím okolí.

Tento velmi originální a svému okolí vévodící dům navrhl sám jeho stavebník a velkou péči také věnoval veškerému vnitřnímu vybavení. Dům nesloužil pouze k bydlení, ale také jako umělcův ateliér. Účastníci této akce se seznámí s osudy tohoto svébytného představitele symbolismu a uvidí také některá jeho díla. Po prohlídce vily pak následuje krátká vycházka po jejím okolí. I zde totiž nalezneme řadu pozoruhodných staveb.

SRAZ:  na tramvajové zastávce "Chotkovy sady" směr od Hradčanské

VSTUPNÉ: 350 Kč dospělí / 200 Kč senioři 65+ a studenti/ 100 Kč děti 10-15 let. Děti do 10 let zdarma.

Akce trvá cca 1,5 hodiny.

VSTUPENKY ZDE: 

11.12.neděle ve 14 hodin: VYPRODÁNO

14.1.2023 .sobota v 11 hodin : https://goout.net/cs/bilkova-vila-a-jeji-okoli/sztaesu/

17.12.sobota: Vánoční Malou Stranou

Trasa této vánočně laděné vycházky zavede do romantických zákoutí v okolí ostrova Kampa. Uvidíte nejužší uličku ve městě a dozvíte se, kde bydlela první láska známého spisovatele, kam se chodili pánové bavit, kde pobýval slavný skladatel či jak dopadli čerti, kteří se chtěli zabydlet v jednom ze zdejších mlýnů. Připomeneme si také některé vzpomínky a postřehy, vztahující se k období vánočních svátků, tak jak je sepsali Jan Neruda, Ignát Herrmann a Karel Čapek. Vycházka bude končit na ostrově Kampa, kde se pak na vánočním trhu můžete zahřát svařeným vínem. Vánoce bez svařáku, to by přece nebylo ono...

SRAZ: v 11 hodin u stanice metra Malostranská na prostranství před Valdštejnskou jízdárnou

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí/ 150 Kč studenti, senioři/ 50 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/vanocni-malou-stranou/sztiwsu/

17.12.so: Adventní vycházka Vyšehradem - VYPRODÁNO

Komentovaná vycházka bájným Vyšehradem.

Čeká Vás vyprávění o vyšehradském pokladu, o zlaté Libušině kolébce či jedné zvláštní válce. Zjistíte, jak vypadal předchůdce známého pomníku na Václavském náměstí a kde kdysi stával palác Přemyslovců. Chybět nebude ani návštěva vyšehradského hřbitova a připomínka některých zde pohřbených osobností. A protože je čas adventu spojen se světýlky, doporučuje se vzít si s sebou svíčky. Každý z účastníků vycházky pak může zapálením této svíčky uctít jemu milou postavu českých dějin.

SRAZ: ve 14 hodin před Táborskou bránou, ulice V Pevnosti (hlavní vstup na Vyšehrad pokud přijedete metrem C na stanici Vyšehrad)

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí/ 150 Kč studenti, senioři/ 50 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY jsou vyprodané

18.12.neděle:Loreta - VYPRODÁNO

Komentovaná prohlídka pražské Lorety.

Ta patří mezi nevýznamnější mariánská poutní místa u nás. Stavba tohoto barokního skvostu trvala celé století a podíleli se na ní nejtalentovanější umělci této epochy. My se projdeme celým areálem, navštívíme kostel Narození Páně a nevynecháme ani klenotnici, v níž se ukrývá slavná diamantová monstrance. To vše bude podmalováno zvuky loretánské zvonohry.

SRAZ: ve 14,30 hodin před vchodem do Lorety, Loretánské náměstí, Praha 1-Hradčany

Prohlídka trvá cca 1 hodinu.

VSTUPNÉ: 400 Kč dospělí / 350 Kč senioři a studenti / 180 Kč děti 6-15 let. V ceně je vstupné do objektu.Pokud budete chtít fotografovat, je nutné u pokladny zakoupit fotografickou licenci.

VSTUPENKY jsou vyprodané


22.12.čtvrtek:    Uličky a průchody Starého Města II. - ZRUŠENO

30.12.pátek: Uličky a průchody Starého Města I.

Komentovaná vycházka, během které poznáte nejrůznější průchody a skryté uličky na Starém Městě.

Prozkoumáme oblast mezi Betlémským náměstím, Karlovou ulicí a ulicí Melantrichovou. Dozvíte se, kde se setkal Mozart s Casanovou, kde žil astronom Johannes Kepler a kde se tiskly oblíbené české noviny. Uvidíte ne zcela obvyklou dopravní značku, zakletého zkamenělého chlapce a jeden malebný dvorek

SRAZ: ve 15 hodin na Jungmannově náměstí u sochy Josefa Jungmanna 

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí/ 150 Kč studenti, senioři/ 50 Kč děti 7-15 let 

31.12.sobota: Romantický Nový Svět

Komentovaná vycházka Novým Světem, který patří k nejmalebnější části Hradčan a zvláště za soumraku působí jeho křivolaké uličky velmi tajemně. Proto se také stal vyhledávaným bydlištěm mnoha umělců. Přebývali tu malíři Jan Zrzavý či Jiří Anderle, spisovatel Arnošt Lustig se tu scházel se svým dobrým přítelem Otou Pavlem, žil zde režisér Karel Kachyňa. Během vycházky bude řeč o nich ale také mnoha dalších, často velmi rázovitých postavách, které dotvářely atmosféru tohoto místa.

SRAZ: v 11 hodin na Loretánském náměstí, Praha 1 Hradčany - u sochy Edvarda Beneše

Délka vycházky: cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí/ 150 Kč studenti, senioři/ 50 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/romanticky-novy-svet/szbthmu/

1.1.neděle: Novoroční vycházka Pražským hradem

Komentovaná vycházka areálem Pražského hradu.

Procházka je zaměřena na méně známá fakta spojená s touto významnou památkou a symbolem české státnosti. Její účastníci se dozvědí, jak vypadala agenda prezidentské kanceláře T.G.Masaryka a jaké stopy zanechala jeho doba na architektonické podobě Hradu. Řeč bude ale také o stavitelích katedrály, o životě v tereziánském Ústavu šlechtičen či o alchymistech císaře Rudolfa a jeho slavných uměleckých sbírkách. Vycházka nezahrnuje návštěvu žádných interiérů.

SRAZ: ve 14,30 hodin na II.nádvoří Pražského hradu u Leopoldovy kašny. Nejlépe se tam dostanete od tramvajové zastávky Pražský hrad (tram 22). U všech vstupů do Hradu probíhají policejní kontroly. Počítejte tedy s tím a dejte si dostatečnou časovou rezervu. 

Délka vycházky: cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí/ 150 Kč studenti, senioři/ 50 Kč děti 7-15 let 

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/novorocni-vychazka-prazskym-hradem/szcvwou/