Podnikatelská odyssea
23.6. sobota: Lomnice nad Popelkou - Sobotka - Domousnice

Jednodenní výlet na Jičínsko a Mladoboleslavsko. Prohlédneme si půvabné městečko Sobotka a navštívíme dva zajímavé, donedávna chátrající objekty, které byly zachráněny díky nadšení a píli podnikavých lidí - továrnu Mastných v Lomnici nad Popelkou a zámeček Domousnice.

Lomnice nad Popelkou je malé městečko na pomezí Českého ráje a Krkonoš.  V 19.století se Lomnice stala významným průmyslovým centrem. Z malých rodinných firem, začínajících ve skromných poměrech se postupem času rodí prosperující textilní a strojírenské závody. Je až neuvěřitelné, kolik podnikavých lidí se v malém čtyřtisícovém městečku našlo. Jedni z nich byli i bratři Josef a Antonín Jínové, kteří zde (každý ve své vlastní továrně) začali v roce 1810 péct sladké lomnické suchary. Ty se velice brzy staly vyhledávanou specialitou. V místním muzeum se budeme moci důkladně seznámit nejen s historií Jínovy továrny i dalších zdejších podniků. Dozvíme se také o lékaři Josefu Šlechtovi, který založil nedaleké lázně Sedmihorky.  Zavítáme ovšem nejen do muzea ale i do jedné z mnoha dochovaných továrních budov. Navštívíme bývalou mechanickou tkalcovnu rodiny Mastných. Tento zdevastovaný tovární komplex se rozhodla zachránit parta nadšenců. Postupně objekt opravují, pořádají zde různé kulturní akce a vystavují zde originální sbírku starých strojů a historické motocykly značky Raleigh. Lomnice ale nemá jen industriální památky. Najdeme zde také velmi dobře zachovaný soubor lidových roubených staveb,  dřevěnou zvonici, barokní zámek či radnici ve stylu francouzské novogotiky. Ovšem nejen kulturou je živ člověk. Proto nebude chybět ani pauza na kávu a nákup lomnických suchárků - ty se zde totiž stále vyrábějí.

Následovat bude zastávka v Sobotce. Zde si uděláme přestávku na oběd a prohlédneme centrum, ve kterém se kromě historických památek nachází i  mnoho příkladů kvalitní prvorepublikové architektury.

Třetí zastávkou bude vesnice Domousnice, která se nachází nedaleko Mladé Boleslavi. Zde se nachází půvabný barokní zámeček, který si kdysi oblíbila i známá operní pěvkyně Emma Destinnová. Trávila zde své dovolené a dvakrát ji zde také navštívil její kolega a častý jevištní partner Enrico Caruso. V roce 1911 zakoupil zámek kníže Thun Taxis a později jej vlastnil prvorepublikový poslanec a politik Jindřich Maštálka. Ten jej také nechal přestavit. Poválečné osudy zámku již nebyly tak veselé. V roce 2001 koupil chátrající budovy současný majitel pan Jiří Munzar. Zámek opravil, založil zde vinice a vybudoval vinařskou firmu. A právě Zámecké vinařství bude cílem naší návštěvy. Dozvíme se něco o jeho historii a současnosti, nahlédneme do zámku a chybět nebude ani malá ochutnávka zdejších vín.

Odjezd: v 7,30 z Prahy, ulice Na Florenci 

Cena: 680 Kč

V ceně je doprava pohodlným autobusem, průvodce a vstupné do muzea v Lomnici.

V ceně není zahrnuto individuální cestovní pojištění a ostatní vstupy.

Další vstupy si hradí účastníci na místě : továrna Mastných 70 Kč dospělí / 30 Kč senioři,studenti +  návštěva s degustací vína v Zámeckém vinařství Munzar 150 Kč / osobu

Návrat kolem 18,30 hodiny

Omezený počet míst. Přihlášky do 9.6. 2018

Všeobecné podmínky naleznete zde: Výlety po ČR a přihlašovat se můžete zde: Kontakt