Neznámá Vysočina
 Neděle 22.4.: Polná a Brtnice


Jednodenní výlet bude zasvěcen návštěvě dvou malebných městeček nedaleko Jihlavy - Polné a Brtnice.

Polná vznikla jako osada již ve 13. století a v témže století je tu také postaven hrad. Díky své výhodné poloze u důležité obchodní cesty vedoucí do Prahy, Polná rychle nabývala na velikosti a významu. V 15.století je jejím majitelem Viktorin, syn Jiřího z Poděbrad. Za jeho vlády se ve městě začínají usazovat první Židé. Vrchol počtu obyvatel židovského vyznání pak přichází v 19.století, kdy Židé tvoří asi 12% celkového počtu obyvatelstva. V roce 1899 se město dostalo do širší povědomosti v souvislosti s vraždou místní dívky Anežky Hrůzové, z níž byl neprávem obviněn židovský mladík Leopold Hilsner.

Během naší návštěvy Polné si prohlédneme synagogu s Rabínským domem a židovský hřbitov,na kterém se nachází asi 1300 náhrobků. Chybět nebude ani prohlídka děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Tato cenná barokní stavba, dílo italských mistrů, je zařazena na seznamu Národních kulturních památek. Dále bude možnost prohlídky polenského hradu, ve kterém se nachází městské muzeum.

Poté nás čeká návštěva malebné Brtnice, městečka rozkládajícího se nad stejnojmennou říčkou. I zde můžeme nalézt hrad - tentokrát jde o impozantní stavbu dominující celému městu. Původně gotický hrad byl v 16.století přestaven italským architektem Baltasarem Maggi v 16.století renesanční zámek Více než 200 let  pak byla Brtnice majetkem Valdštejnů. Ty po Bílé Hoře vystřídal benátský rod Collaltů, který zde byl až do roku 1947. V současné době je bohužel zámek v nepříliš dobrém stavu.  Stejně jako v Polné, i v Brtnici bylo již od 15.století židovské obyvatelstvo - šlo převážně o Židy vyhnané z Jihlavy. Dodnes jsou tu dochované dva židovské hřbitovy. Nejznámějším místním rodákem je architekt Josef Hoffmann, který se zde narodil roku 1870 jako syn místního starosty. Po studiích se usadil ve Vídni, kde se záhy stal velmi vyhledávaným architektem a designérem. Se svými přáteli založil roku 1903 známé Vídeňské umělecké dílny (Wiener Werkstätte), jež produkovaly ve spolupráci s předními designéry výrobky vysokých uměleckých a řemeslných kvalit. Hoffman až do roku 1945 pravidelně Brtnici navštěvoval a svůj rodný dům na náměstí také nechal pro tyto své , převážně letní pobyty upravit.

Dnes zde sídlí Muzeum Josefa Hoffmanna, které navštívíme. Uvidíme zde například architektovu pracovnu s originálním nábytkem. Obnova interiérů vycházela z dochovaných dobových fotografií, během rekonstrukce byly odkryty a restaurovány velmi originální ornamentální výmalby. Projdeme se také půvabným historickým centrem. Zde uvidíme tzv. židovský most, cennou renesanční radnici , kostel svatého Jakuba Většího a bývalý paulánský klášter.

Cena výletu: 750 Kč

V ceně je zahrnuta doprava autobusem, průvodce a vstup do Muzea Josefa Hoffmanna. Ostatní vstupy se hradí na místě.

Odjezd: v 7,30 hodin z ulice Na Florenci , Praha 1

Návrat kolem 19 hodiny

Všeobecné podmínky zájezdu najdete zde  Výlety po ČR

Přihlášky zde : Kontakt