Leden 2019
Sem vložte podnadpis

Minimální počet účastníků je 10. V případě, že se tato kapacita nenaplní si pořadatel vyhrazuje právo vycházku zrušit. O jejím zrušení budou účastníci informování většinou den předem.

Vstupné na vycházky se platí v hotovosti na místě. Jednotné vstupné je 100 Kč na osobu. Pokud je v programu navíc zahrnuta návštěva nějaké památky je tato částka navýšena o vstupné do objektu. Děti do 15 let mají vstup na vycházky zdarma.

Na vycházky je třeba se přihlásit emailem na info@prazsketoulky.cz nebo pomocí kontaktního formuláře, případně lze zaslat sms na telefon 604 332 810.

Uvedený čas je časem začátku vycházky. Prosím proto, abyste přišli s cca 5-10ti minutovým předstihem. Vycházky se konají za každého počasí.

5.1. sobota: Vojtěšská čtvrť

Procházka pobřežní částí Nového Města v okolí kostela svatého Vojtěcha, kde se kdysi rozkládala Vojtěšská čtvrť. 

Dozvíte se kam chodil hrát na varhany Antonín Dvořák, kde byla zkomponována naše národní hymna a kde bydlel skladatel Bohuslav Foerster. Připomeneme si historii slavného dívčího gymnázia Minerva. Uvidíme celou řadu krásných činžovních domů z 19.století. A pokud se Vám podaří rozluštit tajemný nápis na jednom skrytém náhrobku, uděláte také dobrý skutek. Jaký ? I to se dozvíte na vycházce.

6.1. Jeruzalémská synagoga

Tato nádherná, poněkud exoticky působící stavba je bezesporu dominantou stejnojmenné ulice a přitahuje zraky všech okolojdoucích. Neméně zajímavý je i její interiér, do kterého se společně podíváme. Povídat si budeme nejen o historii této stavby, ale také o historii židovské komunity v našich zemích. Seznámíte se i s některými židovskými tradicemi a dozvíte se jak se slaví židovské svátky. Po skončení naší společné návštěvy si budete moci prohlídnout expozici týkající se života židovské obce po roce 1945.

11.1. pátek: Romantický Nový Svět

Podvečerní procházka jedním z nejkouzelnějších koutů Hradčan - půvabným Novým Světem.

Zavzpomínáme na časy, kdy zde žili nejenom známí umělci ale také celá řada rázovitých a dnes už zapomenutých postaviček. Ukážeme si, kde se scházeli spisovatelé Ota Pavel a Arnošt Lustig na čajové dýchánky. Uvidíme místa, kde občas dochází k nadpřirozeným jevům. Dozvíte, kdo byli loretánští zpěváčci a kde bydleli. A také se dozvíte, kde byla nechvalně známá komunistická mučírna zvaná Domeček.

12.1. sobota: Novoměstské pasáže

Ulice kolem Václavského náměstí jsou protkány celou řadou pasáží. Většinou si jimi zkracujeme cestu, občas do nich zamíříme za nákupy a často oceníme jejich existenci při nevlídném počasí. Jen málokdy se ale zastavíme a rozhlédneme kolem. Tentokrát to ale uděláme. Projdeme se pasážemi zvolna, prozkoumáme jejich stavební detaily a v neposlední řadě si budeme vyprávět o lidech, kteří jsou s nimi spojeni. Dozvíte se tak, v kterém podniku obsluhovaly dívky oblečené v japonských kimonech, proč je na fasádě jednoho z domů ryba, kde se nacházely oblíbené lázně a mnoho dalšího.

13.1. neděle: Vyšehradská bazilika

Během této návštěvy Vyšehradu se soustředíme především na interiéry baziliky svatého Petra a Pavla. Ještě předtím krátce navštívíme hřbitov, abychom si připomenuli některé osobnosti, jež se zasloužili o vznik a podobu tohoto kostela.  

Poté už vstoupíme dovnitř a prohlédneme si nejen všechny kaple, ale zaměříme se také podrobněji na nádhernou secesní výmalbu - dílo manželů Urbanových.

19.1. sobota: Lannova vila

Prohlídka novorenesanční vily, kterou si v Bubenči nechal postavit známý podnikatel a mecenáš Adalbert Lanna. Autorem vily byl Ignác Vojtěch Ullman, který na projektu stavby spolupracoval se svým švagrem Antonín Viktor Barvitiem. Vila byla postavena jako reprezentační letní sídlo, jenž mělo demonstrovat význam a postavení svého majitele. Velká pozornost byla věnovaná nejen interiérům, ale také výzdobě venkovní lodžie. Vila byla nedávno restaurována a je ve správě Akademie věd České republiky.

26.1. sobota: Z Újezdu na Kampu

(již žádná volná místa)

Tato vycházka nás zavede do romantických malostranských zákoutí v okolí ostrova Kampa. Všímat si nebudeme jen krásných domů ale zavzpomínáme také na některé zdejší obyvatele a jejich životní příběhy. Víte, kde byl malostranský špitál? Kde tvořili bratři Čapkové? Kde sídlily magdalenitky a kdo byl pochován v jejich klášteře? Kde žil Jiří Voskovec? Jak přišla Čertovka ke svému jménu? Po absolvování této vycházky to už všechno vědět budete.

Začátek: ve 11 hodin na náměstí Kinských na prostranství u fontány

Jednotné vstupné: 100 Kč/osoba se platí na místě

Vycházka trvá asi 1,5 hodiny

NA TUTO VYCHÁZKU JIŽ NEJSOU VOLNÁ MÍSTA

27.1. neděle: Staroměstské náměstí

Využijeme toho, že je v tomto období málo turistů a vydáme se do míst, kterým bychom se jinak spíše snažili vyhnout. Projdeme si krok za krokem Staroměstské náměstí - prohlédneme si zajímavé detaily na fasádách, nakoukneme do jednoho dvorečku a povíme si pár zajímavých příběhů. Dozvíte se, proč je na jedné z budov socha hasiče, kde byl vyhlášený obchod s látkami, kde stával mariánský sloup, co rád jedl Albert Einstein a mnoho dalšího.

Začátek: v 11 hodin na Malém náměstí u kašny se lvem

Délka vycházky bude cca 1,5 hodiny

Jednotné vstupné 100 Kč/osoba se platí na místě

Přihlásit se můžete zde: Kontakt