Květen 2021

Komentované vycházky Prahou a okolím

V případě nenaplnění vycházky si pořadatel vyhrazuje právo ji zrušit. Vstupenky je možné je koupit online a zaplatit platební kartou či bankovním převodem - není nutné vstupenky tisknout, stačí ukázat v mobilním telefonu. Průvodce má také jmenný seznam účastníků. Za hotové je možné vstupenky zakoupit v kamenném obchodě Freshlabels store, Panská 9, Praha 1. Na místě jsou v prodeji pouze v případě, že vycházka není vyprodána.

Vstupenky jsou nevratné. Na vrácení peněz má dle obchodních podmínek zákazník právo pouze pokud je vycházka zrušena nebo přesunuta na jiný termín. Pokud se na akci nedostavíte, vstupenky pozbývají platnosti.

VYCHÁZKY SE KONAJÍ ZA KAŽDÉHO POČASÍ

2.5. neděle: Májová vycházka na Zbraslav

Komentovaná vycházka malebnou Zbraslaví.

Ta je dnes jednou z městských částí Prahy, stále si ale zachovává svůj půvabný starosvětský ráz kdysi velmi oblíbeného prvorepublikového letoviska. Městečku dominuje bývalý cisterciácký klášter Aula Regia založený ve 13.století Václavem II. mimo jiné jako pohřebiště vládnoucího rodu. Během naší vycházky se projdeme zámeckým parkem, vystoupáme k románskému kostelu svatého Havla a ukážeme si nejzajímavější stavby v okolí náměstí včetně několika vil. Dozvíte se, kde žil slavný nakladatel Jan Otto či spisovatel Vladislav Vančura. Ten zde napsal svůj slavný román Rozmarné léto. Inspirací se mu staly návštěvy na zdejší plovárně. I o ní si budeme povídat.

Sraz: v 15 hodin na Zbraslavském náměstí před Infocentrem ( domek u zastávky busu MHD, bus jezdí ze Smíchovského nádraží, pokud přijedete autem, zaparkovat se dá přímo na náměstí)

Délka vycházky: cca 2 hodiny, ujdeme asi 3,5 km částečně v kopcovitém terénu

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí/ 150 Kč senioři a studenti/ 50 Kč děti 7 -15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY na GoOut: https://goout.net/cs/majova-vychazka-na-zbraslav/szuvngr/

8.5. sobota: Příběhy vinohradských vil

Komentovaná vycházka vilovou částí Vinohrad. Tuto klidnou a zelenou část této noblesní pražské čtvrtě si za své bydliště vybralo mnoho známých osobností. Žil zde básník Viktor Dyk, úspěšný podnikatel Emil Kolben, architekt Jan Kotěra nebo herci Lubomír Lipský a Miroslav Horníček. Ateliér si zde nechal postavit autor pražského Husova pomníku sochař Ladislav Šaloun. Zajímavá je i zdejší rondokubistická kolonie Svoboda postavené architektem Františkem Albertem Librou.

Sraz: ve 14,30 hod před vchodem do Husova sboru, Dykova 1, Praha 10 ( nejbližší tramvajová zastávka je Vinohradská vodárna)

Délka vycházky: cca 1,5 - 2 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7 -15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY na GoOut : https://goout.net/cs/pribehy-vinohradskych-vil/szwvngr/

9.5. neděle: Ze Střešovic na Malovanku

Komentovaná vycházka vedoucí ze Střešovic na Břevnov.

Střešovice jsou čtvrtí plnou protikladů. Najdeme zde honosné vily, rázovité dělnické domky i zcela moderní a poněkud neosobní zástavbu. Tato vycházka představí ta nejzajímavější místa střešovického kopce. Její účastníci se seznámí s historií několika zajímavých vil, uvidí malebnou uličkou nazvanou poeticky Na Kocourkách a objeví trochu pozapomenuté břevnovské usedlosti.

Sraz: ve 15 hodin na zastávce tramvaje "Ořechovka" ve směru z  centra

Vycházka trvá asi 1,5 - 2 hodiny a končí na Malovance.

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7 - 15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY na GoOut: https://goout.net/cs/ze-stresovic-na-malovanku/szbwngr/

14.5. pátek: Hradčany známé neznámé

Stejně jako v kterékoliv jiné části Prahy i zde se za fasádou domů skrývají rozmanité lidské příběhy. Příběhy smutné, veselé, dobrodružné i poklidně starosvětské. Tato vycházka se pokusí odhalit alespoň některé z nich. Mluvit se bude například o jednom milovaném a jednom nechvalně proslulém ministrovi, o velmi nevšední dámě či o herci, jenž se stal agentem. Účastníci vycházky také uvidí místa, kde se natáčely známé filmy. Chybět nebudou ani pověsti o loupeživých rytířích, pyšné hraběnce a loretánských zvoncích.

Sraz: v 18 hodin na zastávce tramvaje Pohořelec u pomníku astronomů

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč / senioři 65+ a studenti 150 Kč / děti 7 - 15 let 50 Kč

VSTUPENKY na GoOut: https://goout.net/cs/hradcany-zname-nezname/szxvngr/

15.5. sobota: Hanspaulka

Komentovaná vycházka známou vilovou čtvrtí.

Mluvit se bude nejen o architektuře ale také o lidských osudech. Vždyť jsou to právě lidé, kteří formují charakter té které čtvrti a ovlivňují její podobu. A na Hanspaulce rozhodně není o zajímavé lidské příběhy nouze. Připomeneme si mimo jiné připomenou slavnou prvorepublikovou herečku Lídu Baarovou, jednoho velmi originálního architekta či významného představitele československého pojišťovnictví. Uvidíme také zámeček, který dal celé této oblasti jméno a několik dalších usedlostí. Těch bylo v této oblasti celá řada a dodnes se jejich jména objevují v názvech místních ulic.

SRAZ: ve 14,30 hodin na zastávce autobusu "U Matěje" směr z Hradčanské (bus 131 vyjíždí ze zastávky nedaleko metra Hradčanská, která je na rohu ulice Pod kaštany)

Vycházka trvá asi 2 hodiny.

VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč / senioři 65+ a studenti 150 Kč / děti 7 - 15 let 50 Kč

VSTUPENKY: https://goout.net/cs/hanspaulka/szjhpgr/

16.5. neděle: Po stopách českých obrozenců

Komentovaná vycházka nejstarší částí Olšanských hřbitovů zaměřená především na osobnosti národního obrození.

Nedávno uvedený seriál o Boženě Němcové na chvíli alespoň přeneseně oživil některé osobnosti 19.století. Jejich osudy ovšem nastínil jen letmo či vůbec. A to je velká škoda. Mnozí z nich prožili velmi zajímavé životy. Národní obrození totiž rozhodně nebyla žádná nuda. O tom se také přesvědčí účastníci této vycházky. Představeni budou především lidé z okruhu přátel Boženy Němcové a její současníci. 

Sraz:

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč / senioři 65+ a studenti 150 Kč / děti 7 - 15 let 50 Kč

VSTUPENKY na GoOut : https://goout.net/cs/po-stopach-ceskych-obrozencu/sztxngr/

20.5. čtvrtek: Zmizelé židovské ghetto

Projdeme se bývalým židovským ghettem, dnešním Josefovem a povíme si, jak se této oblasti dotkla asanace na konci 19.století.

Dozvíte se také, jaké zvyky a tradice provází od nepaměti židovskou komunitu a jaká historie se pojí se zdejšími památkami. Uvidíte místa, kudy kdysi kráčel věhlasný rabbi Löw a možná i jím stvořený golem. Pověst o něm, ale i několik dalších barvitých příběhů nemůže samozřejmě chybět. 

Vycházka nezahrnuje návštěvu interiérů.

Sraz: v 18 hodin na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice (Magistrát hl.m. Prahy)

Vycházka bude trvat cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč / senioři 65+ a studenti 150 Kč / děti 7 - 15 let 50 Kč

VSTUPENKY na GoOut : https://goout.net/cs/zmizele-zidovske-ghetto/szuxngr/

22.5. sobota: Baba

Komentovaná vycházka funkcionalistickou osadou na Babě. Ta vznikla jako unikátní projekt moderního bydlení. Mezi autory zdejších vilek nalezneme mnohá známá jména: stavěl tady Josef Gočár, Holanďan Mart Stam, František Zelenka či Pavel Janák, který tu zároveň i našel svůj domov. Během vycházky si budeme povídat nejen o zdejší architektuře ale zaměříme se také na osudy majitelů jednotlivých domů.


SRAZ: ve 14,30 hodin na zastávce autobusu "U Matěje" (jede sem bus 131 z Hradčanské -zastávka je na rohu ulice Pod Kaštany, cesta trvá 9 minut)

Vycházka trvá cca 2 hodiny. 

VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč / senioři 65+ a studenti 150 Kč / děti 7 - 15 let 50 Kč

VSTUPENKY: https://goout.net/cs/baba/szmwogr/

25.5. úterý: Romantický Nový Svět

Komentovaná vycházka romantickou hradčanskou čtvrtí.
Uvidíte, kde byla nechvalně proslulá komunistická mučírna zvaná Domeček, kde pořádali čajové dýchánky Ota Pavel s Arnoštem Lustigem, kam chodíval na návštěvu Karel Hašler a kde bydleli loretánští zpěváčci. Dostaneme se i do míst, kde dochází k nadpřirozeným jevům.

SRAZ: v 18 hodin na Loretánském náměstí u sochy Edvarda Beneše (tu najdete na prostranství před Černínským paláce

Vycházka trvá asi 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč / senioři 65+ a studenti 150 Kč / děti 7 - 15 let 50 Kč

VSTUPENKY : https://goout.net/cs/hanspaulka/szjhpgr/

27.5. čtvrtek: Karlův most

Komentovaná vycházka po Karlově mostě a jeho okolí.
Využijeme toho, že se momentálně v Praze nenacházejí zahraniční turisté a vydáme se do míst, kterým se jinak spíše snažíme vyhnout.
Řekneme si něco o historii mostu, ukážeme jeho nejzajímavější sochy a budeme se kochat krásnými výhledy na Prahu.

Začátek: v 18 hodin na Maltézském náměstí před restaurací U Malířů (Maltézské náměstí 11, Malá Strana)

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč / senioři 65+ a studenti 150 Kč / děti 7 - 15 let 50 Kč

VSTUPENKY na GoOut: https://goout.net/cs/karluv-most/sznwogr/

29.5. sobota: Operace Anthropoid

Speciální polodenní akce po stopách atentátu na Reinharda Heydricha. Zmapujeme celý průběh této vojenské operace a s ní související události.

Nejprve se vydáme kousek za Prahu , do Panenských Břežan. Zde společně navštívíme Památník národního útlaku a odboje. Ten je umístěn v nově zrekonstruovaném zámečku, který v době nacistické okupace obýval K.H.Frank. Jen o kousek dál se nachází tzv. Dolní zámek. Do něj se na jaře roku 1942 přestěhoval se svou rodinou zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Zde také 27.května téhož roku začíná jeho poslední cesta do Prahy. Poté se vydáme na cestu zpátky do Prahy a zastavíme se v místech kde došlo k atentátu. Popíšeme si jeho průběh a to co následovala bezprostředně po něm. Na závěr pak naše kroky povedou do krypty kostela svatého Cyrila a Metoděje, v níž celý námi sledovaný příběh dramaticky vrcholí.

Celá akce je koncipována jako autobusový zájezd s odjezdem z Prahy a bude trvat cca 4 hodiny. Průvodcovský výklad bude doplněn citací z knih, vzpomínek pamětníků a obrazovým materiálem. Vašimi průvodci budou Ing. Jana Neubergová a PhDr. Karel Jirát Ph.D. Oba dva se tímto tématem dlouhodobě zabývají. Již mnoho let organizují pro italské střední školy speciální programy, mapující události druhé světové války. Díky tomu se také měli příležitost setkat s mnohými pamětníky této nelehké doby.

ODJEZD z Prahy: v 9 hodin (z ulice Na Florenci)

KONEC: bude kolem 13 hodiny v Resslově ulici

CENA: 680 Kč / děti 6-15 let 450 Kč / děti do 6 let zdarma

V CENĚ je zahrnuta: přeprava moderním klimatizovaným busem + průvodcovský výklad + audio přístroje pro každého účastníka + vstupné do muzea v Panenských Břežanech

Přihlášky mailem na : info@prazsketoulky.cz

Po přihlášení obdržíte další informace včetně platebních údajů. Platbu je třeba zaslat předem na účet.