Květen 2019

Sem vložte podnadpis

Minimální počet účastníků je 10. V případě, že se tato kapacita nenaplní si pořadatel vyhrazuje právo vycházku zrušit. O jejím zrušení budou účastníci informování většinou den předem.

Vstupné na vycházky se platí v hotovosti na místě. Jednotné vstupné je 100 Kč na osobu. Pokud je v programu navíc zahrnuta návštěva nějaké památky je tato částka navýšena o vstupné do objektu. Děti do 15 let mají vstup na vycházky zdarma.

Na vycházky je třeba se přihlásit emailem na info@prazsketoulky.cz nebo pomocí kontaktního formuláře, případně lze zaslat sms na telefon 604 332 810.

Uvedený čas je časem začátku vycházky. Prosím proto, abyste přišli s cca 5-10ti minutovým předstihem. Vycházky se konají za každého počasí.

11.5. sobota: Jánský vršek

Vycházka jednou z nejpůvabnějších částí Malé Strany - pověstmi opředeným Jánským vrškem.

Nejprve nás čeká sestup krásnou panoramatickou cestou pod Strahovským klášterem. Pak už se pustíme do zkoumání romantických zákoutí Jánského vršku. Objasníme si prapodivný název jednoho domu, uvidíme bývalou italskou enklávu a dozvíte se, kde bydlel hrdina jednoho oblíbeného seriálu.

Začátek: v 14,30 na nádvoří Strahovského kláštera před vchodem do baziliky Nanebevzetí Panny Marie (vedle knihovny)

Jednotné vstupné 100 Kč/osoba se platí na místě

Vycházka trvá asi 1,5 hodiny

Přihlásit se můžete zde: Kontakt

16.5. čt: Bubenečské vily II. - Podnikatelé

Vycházka věnovaná památce paní Marie Bauer, která v jedné z těchto vil prožila krásné chvíle dětství a mládí.

Jde o druhý díl vycházky bubenečskou vilové čtvrtí. Tentokrát si do hledáčku vezmeme obchodníky a podnikatele. Povídat si budeme o rozvětvených rodinách Petschků a Bondyů. Dozvíte se, kde bydlel jeden z nejvýznamnějších prvorepublikových bankéřů či majitel továrny na barvy a laky. Připomeneme si zajímavé a pohnuté osudy několika židovských rodin. 

Začátek: v 17,30 hodin u metra Hradčanská - na plácku u závor proti restauraci Dejvická sokolovna (východ z metra směr Dejvice)

Jednotné vstupné 100 Kč osoba se platí na místě

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

Přihlásit se můžete zde: Kontakt

26.5. neděle: Nový židovský hřbitov

Tento den slavíme konec druhé světové války - války, během které přišlo o život téměr 80 000 českých a moravských Židů. Na některé z těchto obětí budeme vzpomínat během naší vycházky novým židovským hřbitovem.
Ukážeme si také hroby nejzajímavějších osobností a povídat si budeme i o židovských pohřebních zvycích.
Nový hřbitov na Olšanech byl založen roku 1890 a svému účelu slouží dodnes. Najdeme tady asi 27 tisíc náhrobků, mezi nimi i díla známých sochařů. Pohřbeni jsou zde spisovatelé Franz Kafka, Ota Pavel či Arnošt Lustig, básník Jiří Orten a také členové podnikatelských rodin Petschků, Waldesů či Bondyů.

Začátek: ve 14,30 hodin před hlavním vstupem na hřbitov, Izraelská 1 - u stanice metra Želivského

Jednotné vstupné 100 Kč/osoba se platí na místě

Vycházka bude trvat asi 1,5 hodiny.

Přihlásit se můžete zde: Kontakt

12.5. neděle: Židovský Kolín

Celodenní prohlídka Kolína zaměřená na židovské památky. Povídat si budeme o židovských tradicích a obyčejích a historii kolínské židovské obce.

Kolín byl kdysi přezdívaný Jeruzalém na Labi a měl jednu z nejvýznamnějších židovských komunit v Čechách. Ta bohužel zanikla po druhé světové válce. Dosud jsou zde ale zachované dva židovské hřbitovy, z nichž ten starý patří k vůbec nejstarším u nás - pochován je zde například i syn známého rabbi Löwa. V prostoru bývalého židovského ghetta najdeme i nedávno zrekonstruovanou synagogu a v ní výstavu, představující nejvýznamnější osobnosti zdejší židovské obce. Některé z nich jsou pohřbeny na Novém židovském hřbitově, jehož návštěva nás také čeká. 

Prohlídka zahrnuje návštěvu obou hřbitovů a synagogy a bude rozdělena do dvou bloků. Mezi nimi si uděláme přestávku na oběd či kávu (není v ceně). Sejdeme se v 10 hodin a končit budeme kolem 16 hodiny.

Sraz: v 10 hodin na hlavním nádraží v Kolíně 

Počet účastníků této akce je omezen na 25 osob.

Cena: 450 Kč na osobu zahrnuje celodenní prohlídku včetně vstupů. Nezahrnuje dopravu ani oběd.

Platbu je třeba poslat předem - bližší informace o platbě a storno podmínkách dostanete po přihlášení.

Přihlásit se můžete zde: Kontakt