Duben 2023

Komentované vycházky Prahou

Vycházky se konají při minimálním počtu 5 osob. Vstupenky se kupují předem na portále GoOut. Pokud není tento počet vstupenek prodán 24 hodin před konáním vycházky, tato se ruší. Máte-li tedy o vycházku máte zájem, nekupujte si, prosím, vstupenky na poslední chvíli.Prodej se řídí obchodními podmínkami této společnosti. Na místě se prodávají vstupenky pouze v případě, že není vycházka vyprodaná. Pokud pořadatel akci zruší, jsou vstupenky refundovány v plné výši. Stejně tak lze požádat o vrácení vstupného pokud pořadatel akci přesune na jiný termín. Jinak jsou zakoupené vstupenky nevratné.

Vycházky se konají za každého počasí.

Filmování a nahrávání průvodce během výkladu není povoleno. Stejně tak není možné tlumočit výklad průvodce do jiného jazyka, neboť to ruší ostatní účastníky vycházky. Chcete-li výklad v angličtině, italštině či němčině, můžete si u mne objednat soukromou vycházku. Děkuji, že respektujete tato pravidla.

1.4.so: Barrandov, splněný sen jednoho podnikatele - VYPRODÁNO

Komentovaná vycházka barrandovskou vilovou čtvrtí.

Na začátku stál jeden podnikatelský nápad: vybudovat nové zahradní město. Tento plán by sám o sobě nemusel být nijak zvláštní, kdyby se jako místo oné budoucí zástavby nevybralo místo nehostinné a víceméně nepřístupné, situované na skalním ostrohu. V tomto kontextu se jevil onen nápad jako poněkud bláznivý. Jeho autor, Václav Maria Havel, se ale nenechal ničím odradit. A tak začala na náhorní planině Na Habrové postupně vyrůstat nová vilová čtvrť. A k ní ještě navíc přibyly filmové ateliéry a restaurace, jenž se již brzy po svém otevření stala vyhledávaným místem Pražanů.Na vycházce se posluchači seznámí s celým tímto pozoruhodným příběhem a projdou se místy, která jsou tak nerozlučně spjata s historií prvorepublikové Prahy. Dozvědí se, s jakými problémy se musely během výstavby potýkat, jak fungoval restaurační provoz na terasách a kdo byli první obyvatelé této čtvrti. Uvidí také řadu zajímavých prvorepublikových vil.

SRAZ: ve 14 hodin na zastávce busu "Filmové ateliéry"

Vycházka trvá cca 2 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7-15 let/ děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY jsou vyprodané

2.4.ne:   Prohlídka Židovského muzea

Komentovaná prohlídka objektů Židovského muzea s certifikovaným průvodcem.

Navštívíme Pinkasovu, Maiselovu, Klausovou a Španělskou synagogu, obřadní síň Pohřebního bratrstva a starý židovský hřbitov. Povídat si budeme o židovských zvycích, tradicích a historii židovské komunity u nás.

SRAZ: ve 13,30 hodin na náměstí Franze Kafky 24/3
Prohlídka trvá 2,5 hodiny a vzhledem k obsáhlým informacím není vhodná pro děti. 

Prohlídka je určena pro skupinu maximálně 15 účastníků.

VSTUPNÉ: 700 Kč dospělí (včetně seniorů) / 450 Kč děti a studenti 6-26 let. V ceně je zahrnuto vstupné do objektů Židovského muzea.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/prohlidka-zidovskeho-muzea/szjhliv/

4.4.út:   Domovní znamení Starého Města

Komentovaná vycházka Starým Městem. Projdeme se křivolakými uličkami Starého Města a soustředíme se přitom na nejrůznější domovní znamení. Objasníme si jejich historii, připomeneme některá zde provozovaná řemesla a povídat si také budeme o různých zajímavých osobnostech. Dozvíte se, kde se v Praze tančilo tango, kde bylo první stálé kino a kdo byl jeho nejslavnějším návštěvníkem či v kterém domě vznikla první tabáková manufaktura v Čechách. A také zjistíte, že naši předkové se potýkali s podobnými problémy jako my.

SRAZ: ve 17,30 hodin na Uhelném trhu u kašny, Praha 1 - Staré Město

Vycházka trvá asi 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč /senioři 65+ studenti 150 Kč / děti 7-15 let 50 Kč / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY ZDE:  https://goout.net/cs/domovni-znameni-stareho-mesta/szfcahv

7.4. Velký pátek:   Ořechovka - ZRUŠENO

7.4. Velký pátek: Strahovská knihovna

Komentovaná prohlídka nádherných interiérů Strahovské knihovny.

Budeme mít jedinečnou možnost prohlédnout si beze spěchu oba barokní sály - Filozofický a Teologický a prozkoumat jejich nádhernou freskovou výzdobu. Nezůstaneme na chodbě a nebudeme do sálů jen nahlížet tak jako většina běžných návštěvníků. Vstoupíme dovnitř a budeme také moci vše zblízka fotografovat. Vstup do interiérů je zajištěn jen pro naši skupinu. V obou sálech je dochované historické vybavení včetně knih a zdobí je dech beroucí barokní štuky a fresky. Ne náhodou byla strahovská knihovna zařazena mezi 10 nejkrásnějších knihoven světa.

SRAZ: v 13,45 hodin na nádvoří Strahovského kláštera před vchodem do knihovny - žlutá budova na pravé straně nádvoří před kostelem. Přijďte, prosím, včas. S ohledem na provoz knihovny nelze čekat na opozdilé účastníky akce.

VSTUPNÉ: 500 Kč dospělí / 350 Kč děti a mládež 13-18 let / 170 Kč děti 7-12 let.V této ceně je již obsaženo vstupné na soukromou prohlídku knihovny .Fotografování je povoleno.

Prohlídka trvá cca 1 hodinu.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/strahovska-knihovna/szihliv/

12.4.st:   Pasáže a průchody  Nového Města

Komentovaná vycházka pasážemi v okolí Václavského náměstí.Zastavíme se a prohlédneme si jejich zajímavé architektonické detaily. Povídat si budeme o jejich historii a o lidech,kteří jsou s nimi spojeni. Dozvíte se, v kterém podniku obsluhovaly dívky v japonských kimonech, proč je na fasádě jednoho z domů ryba, kde se nacházely oblíbené lázně a mnoho dalšího.

SRAZ: ve 17,30 hodin na Jungmannově náměstí u sochy Josefa Jungmanna, Praha 1

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/pasaze-a-pruchody-noveho-mesta/szvecmv/

14.4.pá:   Z Hládkova kolem hradeb na Ořechovku

Trasa této komentované vycházky nejprve zavede její účastníky k pozůstatkům hradčanského opevnění, k místům, kde se kdysi nacházel dělostřelecký hřbitov. Poté se bude pokračovat na východní okraj vilové čtvrti Ořechovka.Právě zde lze najít celou řadu honosných rezidencí, postavených kdysi pro bohatou, vesměs podnikatelskou, klientelu.Účastníci vycházky se dozvědí, jak neobvykle bydlel majitel prosperující továrny na kůže, kdo byl šílený hedvábník a co jej spojuje s Ořechovkou, kde bylo za války sídlo významného nacistického úřadu či kterou vilu si za svůj domov zvolil prezident Václav Havel. Připomenou si také jednu z nejstatečnějších postav protinacistického odboje – štábního kapitána Václava Morávka, jednoho z legendárních "Tří králů"

SRAZ: v 17 hodin na zastávce tramvaje 22 "Pohořelec" u pomníku astronomů, Praha 1 - Hradčany

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/z-hladkova-kolem-hradeb-na-orechovku/szfntiv/

20.4.čt:  Do Bubenče za podnikateli

Komentovaná vycházka bubenečskou vilovou čtvrtí.

Do hledáčku si vezmeme především obchodníky, bankéře a podnikatele. Uvidíme velkolepé rezidence rozvětvených rodin Petschků a Bondyů. Dozvíte se, kde bydlel jeden z nejvýznamnějších prvorepublikových bankéřů. Připomeneme si zajímavé a často velmi pohnuté osudy i méně známých majitelů zdejších honosných vil.

SRAZ: v 17,30 hodin v ulici Dejvická u výstupu z metra Hradčanská - na prostranství u závor naproti restauraci Dejvická sokolovna (Dejvická 2)

VSTUPNÉ: 200 dospělí/ 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7-15 let / děti do 6 let zdarma

Délka vycházky je cca 1,5 hodiny.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/do-bubence-za-podnikateli/szentiv/

22.4.so:  Vycházka Vyšehradem

Komentovaná vycházka bájemi opředeným Vyšehradem.Projdeme se celý areálem a přiblížíme si jeho dlouhou a barvitou historii.
Dozvíte se, kde stával přemyslovský palác, jak to bylo s dívčí válkou či jak vypadala barokní pevnost. Chybět nebude ani návštěva hřbitova a připomínka zde pohřbených osobností.

SRAZ: ve 10,30 hodin před Táborskou bránou, ulice V Pevnosti, (hlavní vstup na na Vyšehrad pokud přijedete metrem C na stejnojmennou stanici)

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč/ Senioři 65+ a studentí 150 Kč / děti 7-15 let: 50 Kč / Děti do 6 let zdarma 

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/vychazka-vysehradem/szwecmv/

22.4.so:   Jarní Grébovkou na Zvonařku

Komentovaná vycházka parkem Grébovka a jeho okolím.

Grébovka (nebo také Gröbovka či Havlíčkovy sady) patří k nejvyhledávanějším pražským parkům a není divu. Nachází se zde jezírko, vodní kaskáda, okouzlující umělá jeskyně i viniční altán, ve kterém lze ochutnat vína ze zdejší vinice. Tato zahrada patřila původně novorenesanční vile, kterou si tu nechal v roce 1874 postavit průmyslník Moritz Gröbe. Účastníci vycházky se nejprve projdou parkem, dozvědí se o historii Gröbovy vily a osudech jejího majitele. Nevynechají přirozeně ani vyhlídkovou terasu, z níž se otevírají nezvyklé pohledy na město. Poté budou pokračovat přilehlými ulicemi až k bývalé usedlosti na Zvonařce. Mluvit se bude o místních podnikatelích, o rodině prvního prezidenta či o výrobě vyhlášené speciality, která proslavila Prahu po celém světě.

SRAZ: ve 14,30 hodin na tramvajové zastávce "Krymská", směr od náměstí Míru

Vycházka trvá cca 1,45 hodiny

VSTUPNÉ: 200 dospělí/ 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7-15 let / děti do 6 let zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/jarni-grebovkou-az-na-zvonarku/szmntiv/

23.4.ne:    Ghetto Terezín

Komentovaná prohlídka bývalého židovského ghetta v Terezíně. Věnováno památce Egona a Líby.

Terezín je unikátně dochovaná barokní pevnost z doby Josefa II., nacházející se zhruba hodinu jízdy od Prahy. Za druhé světové války sloužila jedna její část, tzv. Malá pevnost, jako věznice pražského gestapa. Na druhém břehu Ohře, ve městě samotném, pak v roce 1941 vzniklo ghetto, do kterého bylo následující roky deportováno židovské obyvatelstvo především z protektorátu Čechy a Morava. Odtud se pak vypravovaly transporty dál na východ. Právě na objekty bývalého židovské ghetta se soustředí tato prohlídka. Její účastníci se spolu s průvodcem projdou městem, navštíví expozice muzea, tajnou modlitebnu a krematorium. Mluvit se bude především o každodenním životě nedobrovolných obyvatel ghetta. Připomenut bude i jeden velmi silný rodinný příběh. Právě jeho hlavním protagonistům je tato prohlídka věnována.

SRAZ: v 11,30 v Terezíně na náměstí ČSA u fontány (centrální náměstí)

Prohlídka bude trvat cca 3 hodiny. Vzhledem k délce a obsáhlým informacím není vhodná pro menší děti. Na místo se dopravuje každý po své vlastní ose. Lze využít bus vyjíždějící z Prahy, Nádr.Holešovice a přijíždějící na terezínské hlavní náměstí (tedy místo srazu) v 11,30 hodin.

CENA: 350 Kč dospělí / 180 Kč děti 6-15 let. V ceně není zahrnuto vstupné do muzea. To si bude každý sám kupovat na místě a činí: 230 Kč dospělý, 200 Kč student, senior a dítě 6-18 let

Maximální počet účastníků je 20 osob.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/ghetto-terezin/szltgjv/

29.4.so:    Palácové zahrady na Malé Straně

Komentovaná prohlídka zahrad, jenž vznikly jako součást šlechtických paláců na Malé Straně.Její účastníci si nejprve prohlédnou půvabná zákoutí manýristické zahrady, přiléhající k paláci mocného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Dozvědí se, kteří umělci se podíleli na její výzdobě, co se zde odehrávalo a odhalí jedno tajemství. Poté je čeká návštěva unikátního komplexu, rozkládajícího se na jižním svahu pod Pražským hradem a zařazeného od roku 1992 na seznam světového dědictví UNESCO. Jde o zahradu Pálffyovskou, Malou Fürstenberskou, Kolowratskou a Ledeburskou. V těchto terasovitých barokních zahradách se nalézá řada drobných stavbiček, průchodů a schodišť a naskýtají se z nich nádherné výhledy na Prahu.

SRAZ: ve 10,30 hodin na prostranství u stanice metra A Malostranská - tam kde je vchod do Valdštejnské jízdárny

VSTUPNÉ: 350 Kč dospělí /  senioři a mládež 18-24 let 290 Kč / děti 6-15 let 100 Kč. V ceně této vstupenky je zahrnuto vstupné do zahrad.

Prohlídka bude trvat asi 1,45 hodiny. Vycházka není vhodná pro kočárky ani pro osoby, chodící špatně do schodů - těch je zde opravdu mnoho.

VSTUPENKY ZDE: