Červen 2023

Komentované vycházky Prahou a okolím

Vycházky se konají při minimálním počtu 5 osob. Vstupenky se kupují předem na portále GoOut. Pokud není tento počet vstupenek prodán 24 hodin před konáním vycházky, tato se ruší. Máte-li tedy o vycházku máte zájem, nekupujte si, prosím, vstupenky na poslední chvíli.Prodej se řídí obchodními podmínkami této společnosti. Na místě se prodávají vstupenky pouze v případě, že není vycházka vyprodaná. Pokud pořadatel akci zruší, jsou vstupenky refundovány v plné výši. Stejně tak lze požádat o vrácení vstupného pokud pořadatel akci přesune na jiný termín. Jinak jsou zakoupené vstupenky nevratné.

Vycházky se konají za každého počasí.

Filmování a nahrávání průvodce během výkladu není povoleno. Stejně tak není možné tlumočit výklad průvodce do jiného jazyka, neboť to ruší ostatní účastníky vycházky. Chcete-li výklad v angličtině, italštině či němčině, můžete si u mne objednat soukromou vycházku. Děkuji, že respektujete tato pravidla.

7.6.st:     Grébovkou až na Zvonařku 

Grébovka (nebo také Gröbovka či Havlíčkovy sady) patří k nejvyhledávanějším pražským parkům a není divu. Nachází se zde jezírko, vodní kaskáda, okouzlující umělá jeskyně i viniční altán, ve kterém lze ochutnat vína ze zdejší vinice. Tato zahrada patřila původně novorenesanční vile, kterou si tu nechal v roce 1874 postavit průmyslník Moritz Gröbe.

Na úvod vycházky se projdeme parkem a nevynecháme přirozeně ani vyhlídkovou terasu, z níž se otevírají nezvyklé pohledy na město. Poté budeme pokračovat přilehlými ulicemi až k bývalé usedlosti na Zvonařce. Mluvit se bude o místních podnikatelích, o rodině prvního prezidenta či o výrobě vyhlášené speciality, která proslavila Prahu po celém světě.

SRAZ ve 17,30 hodin: na tramvajové zastávce Krymská, směr od náměstí Míru

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny a končí pod Nuselskými schody

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7 -15 let / děti do 6 let včetně zdarma

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/jarni-grebovkou-az-na-zvonarku/szlbasv/

14.6.st:   Zahradní čtvrť Ořechovka

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce.Ta vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé solitérní vily. Stavělo se zde podle projektů Pavla Janáka, Ladislava Machoně či Otakara Novotného. Svůj domov zde měli i někteří známí umělci: malíři Emil Filla, Vincenc Beneš a Václav Špála, sochař Bohumil Kafka či medailér Otakar Španiel. Uvidíte ale též dům majitele známého pražského lahůdkářství či vilu obývanou za okupace jedním z neblaze proslulých nacistických zločinců.  

SRAZ: v 17,30 hodin na tramvajové zastávce "Ořechovka" směr od Hradčanské

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč senioři a studenti / 50 Kč děti 7 -15 let / děti do 6 let včetně zdarma

Vycházka trvá cca 1,45 hodiny

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/zahradni-ctvrt-orechovka/szibasv/

16.6.pá: Tajemství svatého Haštala

Komentovaná vycházka okolím kostela svatého Haštala.Zvláštní kolorit této kdysi chudinské čtvrti okouzlil v minulosti četné umělce a spisovatele. Snad i Jaroslava Foglara, který sem prý umístil děj svých Rychlých šípů. Svůj starobylý a tajuplný ráz si tato klidná část Starého Města zachovala dodnes. A co na účastníky této vycházky čeká? Dozvědí se, jak to vypadalo v jedné z prvních nemocnic, kdo byla tajemná kráska z jednoho známého obrazu, proč má jedno z domovních znamení nezvyklou barvu či jaká tajemství se skrývají za zdmi zdejšího kostela.

SRAZ: v 17 hodin před Španělskou synagogou, Vězeňská 1

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč .studenti a senioři / 50 Kč děti 7-15 let

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny a končí v zahradách Anežského kláštera.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/tajemstvi-svateho-hastala/szjexsv

24.6.so:   Na Olšany za zajímavými osobnostmi (2.část)

Komentovaná vycházka Olšanskými hřbitovy.Druhý díl této vycházky se zaměřuje především na známé či méně známé osobnosti z období přelomu 19. a 20.století. Účastníci vycházky se tak například seznámí s tragickým osudem jednoho nenápadného hrdiny či s příběhem nenaplněné lásky známého básníka. Připomenou si komplikovanou osobnost slavného malíře, zavzpomínají na oblíbené herce a prohlédnou si nevšední sochařská díla. 

SRAZ: ve 14 hodin u hlavního vchodu do Olšanských hřbitovů, před budovou Infocentra

Vycházka trvá cca 1,5 hodiny

VSTUPNÉ: 200 Kč dospělí / 150 Kč studenti a senioři 65+ / 50 Kč děti 7-15 let

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/na-olsany-za-zajimavymi-osobnostmi-ii-cast/szgdhtv/

30.6.pá: Palácové zahrady na Malé Straně

Komentovaná prohlídka zahrad, jenž vznikly jako součást šlechtických paláců na Malé Straně.Její účastníci si nejprve prohlédnou půvabná zákoutí manýristické zahrady, přiléhající k paláci mocného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Dozvědí se, kteří umělci se podíleli na její výzdobě, co se zde odehrávalo a odhalí jedno tajemství. Poté je čeká návštěva unikátního komplexu, rozkládajícího se na jižním svahu pod Pražským hradem a zařazeného od roku 1992 na seznam světového dědictví UNESCO. Jde o zahradu Pálffyovskou, Malou Fürstenberskou, Kolowratskou a Ledeburskou. V těchto terasovitých barokních zahradách se nalézá řada drobných stavbiček, průchodů a schodišť a naskýtají se z nich nádherné výhledy na Prahu.

SRAZ: ve 17 hodin na prostranství u stanice metra A Malostranská - tam kde je vchod do Valdštejnské jízdárny

VSTUPNÉ: 350 Kč dospělí / senioři a mládež 18-24 let 290 Kč / děti 6-15 let 100 Kč. V ceně této vstupenky je zahrnuto vstupné do zahrad.

Prohlídka bude trvat asi 1,45 hodiny. Vycházka není vhodná pro kočárky ani pro osoby, chodící špatně do schodů - těch je zde opravdu mnoho.

VSTUPENKY ZDE: https://goout.net/cs/palacove-zahrady-na-male-strane/szigcvv/