Výlety a mimopražské prohlídky

2021

6.3. sobota: Operace Anthropoid

Speciální polodenní akce po stopách atentátu na Reinharda Heydricha. Zmapujeme celý průběh této vojenské operace a s ní související události. 

Nejprve se vydáme kousek za Prahu , do Panenských Břežan. Zde společně navštívíme Památník národního útlaku a odboje. Ten je umístěn v nově zrekonstruovaném zámečku, který v době nacistické okupace obýval K.H.Frank. Jen o kousek dál se nachází tzv. Dolní zámek. Do něj se na jaře roku 1942 přestěhoval se svou rodinou zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Zde také 27.května téhož roku začíná jeho poslední cesta do Prahy. Poté se vydáme na cestu zpátky do Prahy a zastavíme se v místech kde došlo k atentátu. Popíšeme si jeho průběh a to co následovala bezprostředně po něm. Na závěr pak naše kroky povedou do krypty kostela svatého Cyrila a Metoděje, v níž celý námi sledovaný příběh dramaticky vrcholí. 

Celá akce je koncipována jako autobusový zájezd s odjezdem z Prahy a bude trvat cca 4 hodiny. Průvodcovský výklad bude doplněn citací z knih, vzpomínek pamětníků a obrazovým materiálem. Vašimi průvodci budou Ing. Jana Neubergová a PhDr. Karel Jirát Ph.D. Oba dva se tímto tématem dlouhodobě zabývají. Již mnoho let organizují pro italské střední školy speciální programy, mapující události druhé světové války. Díky tomu se také měli příležitost setkat s mnohými pamětníky této nelehké doby.

ODJEZD z Prahy: v 9 hodin (z ulice Na Florenci)

KONEC:  bude kolem 13 hodiny v Resslově ulici

CENA: 680 Kč / děti 6-15 let 450 Kč / děti do 6 let zdarma

V CENĚ je zahrnuta: přeprava moderním klimatizovaným busem + průvodcovský výklad + audio přístroje pro každého účastníka + vstupné do muzea v Panenských Břežanech

Přihlášky mailem na : info@prazsketoulky.cz

Po přihlášení obdržíte další informace včetně platebních údajů. Platbu je třeba zaslat předem na účet.

18.4. neděle: Terezín

Komentovaná prohlídka Terezína koncipovaná jako autobusový zájezd s odjezdem z Prahy. 

Terezín je unikátně dochovaná barokní pevnost z doby císaře Josefa II. Za druhé světové války sloužila jedna její část tzv. Malá pevnost jako věznice pražského gestapa. Na druhém břehu Ohře, ve městě samotném, pak v roce 1941 vzniklo ghetto, kam bylo následující roky deportováno židovské obyvatelstvo především z protektorátu Čechy a Morava. Odtud se pak vypravovaly transporty dál na východ.

Během naší návštěvy se prohlédneme obě části města a to vše s odborným výkladem. Malou pevnost nám ukáže můj skvělý kolega PhDr.Karel Jirát, který mnoho let působil v Památníku Terezín jako průvodce. Bývalým židovským ghettem Vás provedu já, tj. Jana Neubergová a podělím se s Vámi i o jeden rodinný příběh. Zajištěnu máte tedy hned dvojnásobnou průvodcovskou péči.

CENA: 800 Kč

CENA zahrnuje: dopravu pohodlným klimatizovaným autobusem, průvodcovský výklad + audio přístroj pro každého účastníka.
Vstupné do objektů NENÍ zahrnuto v ceně, bude se platit na místě (220 Kč dospělý / 170 Kč senioři, studenti, děti)

ODJEZD: v 9 hodin z ulice Na Florenci, Praha 1

Návrat kolem 16 hodiny.

PŘIHLÁŠKY mailem na : info@prazsketoulky.cz

Po přihlášení obdržíte číslo účtu, kam je třeba zaslat platbu a také podrobnější informace o akci a storno podmínkách.

15.5. sobota: Hradec Králové, salón republiky

Komentovaná prohlídka historického centra Hradce Králové.

Před 170 lety, v roce 1851, získal Hradec Králové statut samostatného města. V následujících letech pak dochází k postupnému bourání hradeb hradecké pevnosti. Město se pomalu začíná proměňovat v moderní metropoli. Děje se tak za účasti mnoha talentovaných architektů své doby - Josefa Gočára, Jana Kotěry či Otakara Novotného. Během naší prohlídky uvidíme mnohé zajímavé stavby těchto i jiných autorů. Nevynecháme samozřejmě ani samotné centrum města - Velké náměstí a jeho bezprostřední okolí.

Vycházka bude trvat cca 2,5 hodiny Po jejím skončení si můžete dát dobrý oběd a poté navštívit Muzeum východních Čech či vystoupat na Bílou věž.

SRAZ: v 10,15 hodin před Hlavním nádražím v Hradci Králové

Pokud nechcete použít vlastní auto, můžete využít přímý vlakový spoj z Prahy, rychlík Krakonoš vyjíždějící v 8,11 hodin z pražského Hlavního nádraží (příjezd do Hradce v 9,50 hod)

CENA: 350 Kč 

Děti 7 - 15 let: 100 Kč /  Děti do 6 let včetně zdarma.

PŘIHLÁŠKY mailem na: info@prazsketoulky.cz 

Po přihlášení obdržíte podrobné informace a číslo účtu, na který je nutné poukázat platbu.

19.6. sobota: Polná, skrytý poklad Vysočiny

Celodenní výlet do Polné s odjezdem z Prahy.

Nevelké městečko Polná, nacházející se nedaleko Jihlavy, je malým a trochu utajeným klenotem Vysočiny. Většina z nás ho má spojené se známým případem vraždy Anežky Hrůzové a s ním související hilsneriádou - to je ale tak většinou vše. A je to rozhodně škoda. Polná toho nabízí opravdu hodně. Najdeme tady hrad, dochované židovské ghetto, starý židovský hřbitov, hned několik kostelů, mezi nimiž vyniká nádherný barokní chrám. Některé z těchto památek uvidíme, během naší návštěvy.

Čeká nás: prohlídka synagogy s rabínským domem - procházka do lesa Březina k symbolickému hrobu Anežky Hrůzové -prohlídka chrámu Nanebevzetí Panny Marie -  návštěva židovského hřbitova

Možnost oběda v nově zrekonstruovaném pivovaru: kdysi na jeho dvoře pobíhal malý Bohoušek Hrabal, který zde bydlel se svými rodiči.

ODJEZD z Prahy: v 7 hodin (bude upřesněno)

CENA: 850 Kč

V ceně : doprava moderním autobusem, průvodcovské služby. Vstupné není v ceně, bude se vybírat na místě. Návrat do Prahy v cca 18,30 hodin.

Přihlášky na : info@prazsketoulky.cz

Po přihlášení obdržíte bližší informace o výletu a platebních a storno podmínkách.